Saudiya Arabistonida 30 yildan keyin qor yog‘di
18-dekabr kuni Saudiya Arabistonining ayrim hududlarida kutilmagan tabiiy hodisa – qor yog‘ishi kuzatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hodisa mamlakatda so‘nggi 30 yil ichida ilk bor kuzatilgani sababli alohida e’tiborni tortdi. Anadolu axborot agentligining xabariga ko‘ra, qor asosan shimoli-g‘arbiy va markaziy hududlarda yog‘gan.
Mahalliy ommaviy axborot vositalari Ar-Riyod shahri va uning atrofidagi qor yog‘ishini “juda kam uchraydigan voqea” sifatida baholagan. Al Arabiya telekanali esa bu hodisani “tarixiy” deb atab, mamlakatda bunday ob-havo uzoq yillardan beri kuzatilmaganini ta’kidladi.
Sinoptiklar oldindan havo haroratining keskin pasayishi mumkinligini e’lon qilgan edi. Ayrim hududlarda do‘l, kuchli yomg‘ir va momaqaldiroq kuzatilishi sababli ob-havo xavfi qizil va to‘q sariq darajada belgilandi.
Shuningdek, nashrlarda qayd etilishicha, nafaqat Saudiya Arabistonida, balki boshqa arab davlatlarida ham sovuq havo oqimlari ta’sirida kuchli yomg‘irlar yog‘moqda. Mutaxassislar bu holatni mavsumiy emas, balki iqlim o‘zgarishlari bilan bog‘lamoqda.

В Саудовской Аравии впервые за 30 лет выпал снег
18 декабря в некоторых регионах Саудовской Аравии наблюдалось неожиданное природное явление – выпадение снега. Об этом сообщил Zamin.uz.
Это событие привлекло особое внимание, так как впервые за последние 30 лет в стране выпал снег. По данным информационного агентства Anadolu, снег шел преимущественно в северо-западных и центральных регионах.
Местные СМИ охарактеризовали снегопад в городе Эр-Рияд и его окрестностях как «очень редкое явление». Телеканал Al Arabiya назвал это событие «историческим», подчеркнув, что такая погода не наблюдалась в стране на протяжении многих лет.
Синоптики заранее предупреждали о резком понижении температуры воздуха. В некоторых регионах из-за града, сильного дождя и грома уровень погодной опасности был установлен на красный и темно-оранжевый.
Кроме того, согласно публикациям, сильные дожди идут не только в Саудовской Аравии, но и в других арабских странах под воздействием холодных воздушных потоков. Специалисты связывают эту ситуацию не с сезонными изменениями, а с изменениями климата.