Germaniyalik muhandis Mikaela Benthaus nogironligi bo‘lishiga qaramay, suborbital kosmik parvozni muvaffaqiyatli amalga oshirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Deutsche Welle nashri xabar berdi. Ma’lum qilinishicha, 20 dekabr kuni Blue Origin kompaniyasining New Shepard kosmik kemasida o‘tkazilgan parvoz taxminan 11 daqiqa davom etgan.
33 yoshli Benthaus shu tariqa belidan past qismi falaj bo‘lgan holda kosmosga chiqqan dunyodagi birinchi inson sifatida tarixga kirdi. U 2018 yilda velosipedda yiqilib og‘ir jarohat olgan va shundan beri nogironlar aravachasida harakatlanadi.
Parvozdan so‘ng Mikaela Benthaus bu tajribani o‘z hayotidagi eng unutilmas voqea deb ta’rifladi. U inson orzularidan voz kechmasligi kerakligini, hatto kichik imkoniyat ham ularga erishish uchun yetarli bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi.
Benthaus bolaligidan kosmosga qiziqib kelganini va bunga “Yulduzlar jangi” filmi turtki bo‘lganini ham qo‘shimcha qildi. New Shepard ekipajida Benthausdan tashqari yana besh nafar ishtirokchi bo‘lgan.
Ular orasida germaniyalik aerokosmik muhandis Hans Kyonigsmann ham bor edi. U 2021 yilgacha SpaceX kompaniyasida ishlagan.
Kyonigsmann parvozdan keyin Yer va uning atmosferasi manzarasi juda ta’sirli, kosmos esa kutilganidan ham qorong‘u ekanini aytdi. Mazkur missiya Jeff Bezosga tegishli Blue Origin kompaniyasining 16-pilotli parvozi bo‘lib, so‘nggi yillarda 80 ga yaqin badavlat inson qisqa muddatli kosmik sayohatlarda qatnashgan.

Инвалид-инженер впервые полетел в космос
Немецкий инженер Микаэла Бентхаус, несмотря на инвалидность, успешно совершила суборбитальный космический полёт. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание Deutsche Welle. Известно, что 20 декабря полёт на космическом корабле New Shepard компании Blue Origin длился около 11 минут.
33-летняя Бентхаус вошла в историю как первый человек в мире с параличом нижней части тела, который побывал в космосе. В 2018 году она упала с велосипеда и получила серьёзную травму, с тех пор передвигается в инвалидной коляске.
После полёта Микаэла Бентхаус охарактеризовала этот опыт как самое незабываемое событие в своей жизни. Она подчеркнула, что человек не должен отказываться от своих мечтаний, и даже небольшая возможность может быть достаточной для их достижения.
Бентхаус также добавила, что с детства интересовалась космосом, и фильм «Звёздные войны» стал для неё стимулом. В экипаже New Shepard кроме Бентхаус было ещё пять участников.
Среди них был немецкий аэрокосмический инженер Ханс Кёнигсманн, который работал в компании SpaceX до 2021 года.
Кёнигсманн после полёта отметил, что вид Земли и её атмосферы был очень впечатляющим, а космос оказался темнее, чем он ожидал. Эта миссия стала 16-м пилотируемым полётом компании Blue Origin, принадлежащей Джеффу Безосу, и за последние годы около 80 состоятельных людей приняли участие в кратковременных космических путешествиях.