Tailand va Kambodja tinchlik muzokaralari o‘tkazadi
Kambodja va Tailand mudofaa vazirliklari vakillari 24-dekabr kuni o‘zaro tinchlik masalalarini muhokama qilish maqsadida rasmiy uchrashuv o‘tkazishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Tailand tashqi ishlar vaziri Sixasak Fuangketkeo ma’lum qildi. Reuters agentligining xabar berishicha, mazkur uchrashuvni tashkil etish qarori 22-dekabr kuni Kuala-Lumpurda o‘tkazilgan Janubi-Sharqiy Osiyo davlatlari tashqi ishlar vazirlari yig‘ilishida qabul qilingan.
Ta’kidlanishicha, muzokaralar tashqi kuchlar, jumladan, AQSH yoki Xitoyning aralashuvisiz, faqat ikki davlatning o‘zaro kelishuvi asosida o‘tkaziladi. Tailand va Kambodja vaziyatni mustaqil ravishda hal qilishga intilmoqda.
Dekabr oyi boshida Bangkok va Pnompen o‘rtasidagi chegaradosh hududlarda keskinlik yuzaga kelgan edi. Bu hududda qurolli to‘qnashuvlar sodir bo‘lib, ikki haftada har ikki tomondan 80 ga yaqin inson halok bo‘ldi, 500 mingga yaqin aholi o‘z uyini tark etishga majbur bo‘ldi.
Tailand va Kambodja bir-birini tajovuzkor harakatlarda ayblamoqda. Avval oktyabr oyida AQSH prezidenti Donald Tramp ishtirokida sulh bitimi tuzilgan edi.
Ushbu bitimga ko‘ra, minalarni tozalash, qo‘shinlarni va og‘ir qurollarni chegara hududlaridan olib chiqish shartlari belgilangan edi. Biroq tomonlar bu shartlarga rioya qilmaganlikda bir-birini ayblashmoqda.
Mutaxassislarning fikricha, ushbu uchrashuv mintaqadagi taranglikni yumshatish va uzoq muddatli barqarorlikka erishish uchun muhim qadam bo‘ladi. Muzokaralar nafaqat ikki davlat, balki butun Janubi-Sharqiy Osiyo uchun ahamiyatlidir.

Таиланд и Камбоджа проводят мирные переговоры
Представители министерств обороны Камбоджи и Таиланда планируют провести официальную встречу 24 декабря для обсуждения вопросов мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил министр иностранных дел Таиланда Сихасак Фуангкеткео. По информации агентства Reuters, решение о проведении этой встречи было принято 22 декабря на заседании министров иностранных дел стран Юго-Восточной Азии в Куала-Лумпуре.
Отмечается, что переговоры будут проходить без вмешательства внешних сил, включая США или Китай, исключительно на основе взаимного согласия двух стран. Таиланд и Камбоджа стремятся самостоятельно разрешить ситуацию.
В начале декабря в приграничных районах между Бангкоком и Пномпеном возникла напряжённость. В этом районе произошли вооружённые столкновения, в результате которых за две недели погибло около 80 человек с обеих сторон, около 500 тысяч жителей были вынуждены покинуть свои дома.
Таиланд и Камбоджа обвиняют друг друга в агрессивных действиях. Ранее, в октябре, при участии президента США Дональда Трампа было заключено мирное соглашение.
Согласно этому соглашению, предусматривалась очистка мин, вывод войск и тяжёлого вооружения из приграничных районов. Однако стороны обвиняют друг друга в несоблюдении этих условий.
По мнению экспертов, эта встреча станет важным шагом для снижения напряжённости в регионе и достижения долгосрочной стабильности. Переговоры имеют значение не только для двух стран, но и для всего Юго-Восточного Азии.