Bu haqda Gazprombankning iqtisodiy prognozlash markazi ma’lumotlariga tayanib xabar berilgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, Yevropa bozoriga mo‘ljallangan, biroq xalqaro sanksiyalar sabab foydalanilmay qolgan gaz hajmlari uchun yangi yo‘nalishlar izlanmoqda.
Shu jarayonda Markaziy Osiyo mintaqasi asosiy strategik bozor sifatida e’tirof etilmoqda. Ekspertlar bu hududga gaz yetkazib berish hajmini yillik 19-20 milliard kub metr atrofida baholashmoqda.
2030 yilga kelib Gazpromning O‘zbekiston, Qozog‘iston va Qirg‘izistonga eksport hajmi hozirgi ko‘rsatkichlarga nisbatan 2 barobardan ko‘proqqa oshishi mumkin. Ayniqsa, O‘zbekiston bu jarayonda yetakchi rol o‘ynashi kutilmoqda.
Taxminlarga ko‘ra, mamlakatga gaz importi hozirgi 3 milliard kub metrdan 12 milliard kub metrgacha ko‘tarilishi mumkin. Bu o‘sishning asosiy sababi sifatida O‘zbekistonda ichki gaz qazib chiqarish hajmlarining pasayib borayotgani ko‘rsatilmoqda.
Natijada tashqi ta’minotga ehtiyoj ortib bormoqda. Qozog‘istonda esa vaziyat hozircha noaniqligicha qolmoqda.
Shunga qaramay, mamlakat Rossiya gazini o‘z hududi orqali Xitoyga yetkazish loyihasini amalga oshirishdan umid qilmoqda. Ushbu loyiha nafaqat Qozog‘istonning shimoli-sharqiy hududlarini gaz bilan ta’minlash, balki yiliga qo‘shimcha 10 milliard kub metr gaz yetkazib berishni ham ta’minlashi mumkin.
Eslatib o‘tish joizki, xalqaro sanksiyalar natijasida Gazpromning Yevropa bozoriga gaz eksporti qariyb besh barobarga qisqargan. Hatto Sila Sibiri 2 gaz quvuri to‘liq ishga tushirilgan taqdirda ham, kompaniya barcha ortiqcha gaz hajmlarini Xitoy bozoriga yo‘naltirish imkoniga ega emas.
Shu sababli Markaziy Osiyo Gazprom uchun nafaqat geografik jihatdan qulay hudud, balki asosiy energiya hamkorlaridan biriga aylanishi kutilmoqda. Bu jarayon mintaqadagi energetik munosabatlarni yangi bosqichga olib chiqishi mumkin.

Газпром увеличит экспорт газа в Центральную Азию
Российская компания Газпром планирует значительно увеличить объемы поставок природного газа в страны Центральной Азии в течение ближайших пяти лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщается со ссылкой на данные центра экономического прогнозирования Газпромбанка. Согласно информации, для объемов газа, предназначенных для европейского рынка, но неиспользуемых из-за международных санкций, ищутся новые направления.
В этом процессе регион Центральной Азии признается основным стратегическим рынком. Эксперты оценивают объемы поставок газа в этот регион примерно в 19-20 миллиардов кубометров в год.
К 2030 году экспорт Газпрома в Узбекистан, Казахстан и Кыргызстан может увеличиться более чем в 2 раза по сравнению с текущими показателями. Особенно ожидается, что Узбекистан сыграет ведущую роль в этом процессе.
По прогнозам, импорт газа в страну может вырасти с нынешних 3 миллиардов кубометров до 12 миллиардов кубометров. Основной причиной такого роста называют снижение объемов внутренней добычи газа в Узбекистане.
В результате потребность во внешних поставках увеличивается. В Казахстане ситуация пока остается неопределенной.
Тем не менее, страна надеется реализовать проект по транспортировке российского газа через свою территорию в Китай. Этот проект может обеспечить не только газоснабжение северо-восточных регионов Казахстана, но и дополнительную поставку 10 миллиардов кубометров газа в год.
Стоит отметить, что в результате международных санкций экспорт газа Газпрома на европейский рынок сократился почти в пять раз. Даже при полном запуске газопровода Сила Сибири 2 компания не сможет направить весь избыточный объем газа на китайский рынок.
Поэтому Центральная Азия для Газпрома становится не только географически удобным регионом, но и одним из основных энергетических партнеров. Этот процесс может вывести энергетические отношения в регионе на новый уровень.