G‘arbiy Sohilda noqonuniy aholi punktlari ko‘paymoqda
Isroil nazorati ostidagi G‘arbiy Sohilda yahudiy ko‘chmanchilarining yangi aholi punktlari tashkil etish jarayoni tezlashmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xalqaro axborot manbalariga ko‘ra, bu hududlarda qurilayotgan kichik posyolkalar vaqt o‘tishi bilan yirik yashash joylariga aylanyapti. Mutaxassislarning fikricha, bu holat Falastin davlati tuzilishiga jiddiy to‘sqinlik qilmoqda.
Mahalliy falastinlik oilalar ko‘chmanchilar tomonidan uyushtirilayotgan hujumlar sababli o‘z uylarini tark etishga majbur bo‘lishmoqda. Ayrim hududlarda uylar yoqib yuborilgan, chorva mollari olib ketilgan.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilda yuzlab falastinliklar bunday hujumlar oqibatida jarohat olgan. Hisobotlarga ko‘ra, joriy yilda G‘arbiy Sohilda 80 ta noqonuniy aholi punkti tashkil etilgan.
Isroil hukumati ayrim posyolkalarni keyinchalik rasmiy maqomga ega qilib, qonuniylashtirmoqda. Hukumat vakillari bu siyosatni xavfsizlik bilan izohlamoqda, biroq xalqaro tashkilotlar bunga tanqidiy yondashmoqda.
Xalqaro hamjamiyat G‘arbiy Sohildagi noqonuniy aholi punktlarini xalqaro qonunlarga zid deb baholamoqda. Huquq himoyachilarining ta’kidlashicha, ko‘chmanchilar tomonidan sodir etilayotgan ko‘plab hujumlar bo‘yicha yetarlicha jiddiy choralar ko‘rilmayapti.

На Западном побережье увеличивается количество незаконных населённых пунктов
Процесс создания новых поселений еврейских поселенцев на Западном берегу под контролем Израиля ускоряется. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным международных информационных источников, небольшие поселки, строящиеся в этих районах, со временем превращаются в крупные жилые комплексы. По мнению экспертов, это серьезно препятствует созданию Палестинского государства.
Местные палестинские семьи вынуждены покидать свои дома из-за нападений, организованных поселенцами. В некоторых районах дома были сожжены, а скот забран.
По данным Организации Объединенных Наций, в 2025 году сотни палестинцев получили ранения в результате таких нападений. Согласно отчетам, в текущем году на Западном берегу было создано 80 незаконных поселений.
Правительство Израиля легализует некоторые поселки, предоставляя им официальный статус. Представители правительства объясняют эту политику вопросами безопасности, однако международные организации критикуют ее.
Международное сообщество оценивает незаконные поселения на Западном берегу как противоречащие международному праву. Правозащитники отмечают, что по многим нападениям, совершенным поселенцами, не принимаются достаточные серьезные меры.