Xitoy AQShning Tayvanga qurol yetkazgan kompaniyalariga sanksiya qo‘ydi
Ushbu sanksiyalar AQShning Boeing kompaniyasining Sankt-Luis bo‘limi hamda 20 ta boshqa mudofaa kompaniyasini qamrab oladi. Bundan tashqari, 10 nafar shaxs, jumladan Anduril Industries asoschisi va uning yuqori lavozimli rahbarlari ham sanksiyalar ro‘yxatiga kiritilgan.
Mazkur sanksiyalar doirasida kompaniya va shaxslarning Xitoydagi moliyaviy aktivlari muzlatiladi va ularga mahalliy tashkilotlar bilan hamkorlik qilish taqiqlanadi. Bundan tashqari, sanksiya qo‘llanilgan shaxslarga Xitoy hududiga kirish ham man etilgan.
Bu choralar AQSh tomonidan Tayvanga 11,1 milliard dollar qiymatidagi qurol yetkazib berish rejasiga javoban ko‘rilgan. Xitoy vakillari bu qurol yordamini Tayvan masalasidagi "asosiy manfaatlar chizig‘ini" buzish deb baholamoqda.
Ular bu kabi harakatlarga qarshi qat’iy javob qaytarilishini ta’kidlab, Tayvanni Xitoyning ajralmas qismi sifatida ko‘rishini yana bir bor ma’lum qilishdi. Tayvan esa bu da’voni rad etib, o‘zini mustaqil davlat deb hisoblaydi.
AQSh qonunchiligiga ko‘ra, Tayvanga o‘zini himoya qilish uchun zarur vositalarni taqdim etish majburiyati mavjud. Biroq bu masala Xitoy va AQSh o‘rtasidagi munosabatlarda doimiy taranglikka sabab bo‘lib kelmoqda.

Китай ввёл санкции против компаний США, поставляющих оружие Тайваню
Министерство иностранных дел Китая ввело санкции против американских компаний и некоторых лиц, поставляющих оружие на Тайвань. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти санкции охватывают подразделение американской компании Boeing в Сент-Луисе, а также 20 других оборонных компаний. Кроме того, в список санкций включены 10 человек, в том числе основатель Anduril Industries и его высокопоставленные руководители.
В рамках этих санкций финансовые активы компаний и лиц в Китае будут заморожены, а им будет запрещено сотрудничать с местными организациями. Кроме того, лицам, попавшим под санкции, запрещен въезд на территорию Китая.
Эти меры были приняты в ответ на план США по поставке оружия на Тайвань на сумму 11,1 миллиарда долларов. Представители Китая оценивают эту военную помощь как нарушение «красной линии основных интересов» по вопросу Тайваня.
Они подчеркнули, что на подобные действия будет дан решительный ответ и вновь заявили, что рассматривают Тайвань как неотъемлемую часть Китая. Тайвань же отвергает эти претензии и считает себя независимым государством.
Согласно законодательству США, существует обязательство предоставлять Тайваню необходимые средства для самообороны. Однако этот вопрос постоянно вызывает напряженность в отношениях между Китаем и США.