Isroil armiyasi ma’lumotiga ko‘ra, G‘arbiy Sohilda yo‘l chetida ibodat qilayotgan falastinlik erkak avtomobil bilan urib yuborilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu hodisani isroillik zaxiradagi askar sodir etgan. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, askar hodisadan oldin o‘q uzgan.
Ushbu voqea yuzasidan harbiylar bayonot berib, askarning o‘z vakolatlarini buzganini ta’kidlashgan. Mazkur shaxs zaxiradagi harbiy xizmatchi ekani aniqlanib, u xizmatdan chetlatilgan va quroli musodara qilingan.
Isroil ommaviy axborot vositalariga ko‘ra, u hozirda uy qamog‘ida saqlanmoqda. Hodisa natijasida jabrlangan falastinlik erkak tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilgan va jiddiy jarohat olmagani aniqlangan.
U hozirda uyiga qaytgan. Falastin televideniyesida ushbu voqea aks etgan video namoyish etilgan bo‘lib, unda qurollangan shaxs avtomobil bilan ibodat qilayotgan odamni urib yuborgani tasvirlangan.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi yillarda G‘arbiy Sohilda zo‘ravonliklar keskin ortgan. 2023-yil oktabridan 2025-yil oktabrigacha bo‘lgan davrda mingdan ortiq falastinlik va o‘nlab isroilliklar halok bo‘lgani qayd etilgan.

Израильский солдат избил палестинца, превысив свои полномочия
По данным израильской армии, на Западном берегу мужчина-палестинец, молившийся у дороги, был сбит автомобилем. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это происшествие совершил израильский резервист. По предварительной информации, солдат до инцидента произвел выстрел.
Военные выступили с заявлением, подчеркнув, что солдат превысил свои полномочия. Было установлено, что данный человек является военнослужащим запаса, он отстранен от службы, а оружие изъято.
По данным израильских СМИ, он в настоящее время находится под домашним арестом. Пострадавший палестинец прошел медицинское обследование, было установлено, что серьезных травм он не получил.
В настоящее время он вернулся домой. На палестинском телевидении был показан видеоролик с этим инцидентом, на котором вооруженный человек сбивает автомобилем молящегося человека.
По данным Организации Объединенных Наций, в последние годы насилие на Западном берегу резко возросло. С октября 2023 года по октябрь 2025 года погибло более тысячи палестинцев и десятки израильтян.