Kosovoda Albin Kurti partiyasi saylovda g‘alaba qozondi
Kosovoda navbatdan tashqari parlament saylovlari o‘tkazilib, unda hukmron “O‘zligini belgilash” partiyasi katta g‘alabaga erishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat bosh vaziri Albin Kurti rahbarlik qilayotgan ushbu partiya Markaziy saylov komissiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, ovozlarning 49,8 foizini qo‘lga kiritdi. Ushbu natija deyarli barcha saylov uchastkalarida ovozlar sanab chiqilgach e’lon qilindi.
Mazkur g‘alaba partiyaga yangi parlamentda o‘rinlarning yarmiga yaqinini egallash va etnik ozchiliklar vakillari bilan hamkorlikda barqaror ko‘pchilikni shakllantirish imkonini beradi. Mahalliy kuzatuvchilar bu natijani kutilgan ssenariy sifatida baholadi.
Prishtina ko‘chalarida partiya tarafdorlari avtokortejlar uyushtirib, bayramona muhit yaratishdi, tungi osmon esa feyerverklar bilan yoritildi. Albin Kurti saylovlarni halol va demokratik deb atab, yangi mandat hukumat oldiga katta mas’uliyat yuklashini ta’kidladi.
U asosiy vazifa sifatida boshlangan ishlarni davom ettirishni ko‘rsatdi. Muxolifat partiyalari esa saylovda ancha orqada qoldi.
Kosovo Demokratik partiyasi 21 foiz ovoz bilan ikkinchi o‘rinni egalladi, Kosovo Demokratik ligasi esa 13,6 foiz ovoz bilan uchinchi bo‘ldi. Sobiq bosh vazir Ramush Xaradinay yetakchiligidagi alyans 7,6 foiz ovoz bilan to‘rtinchi o‘rinni egalladi.
Kosovo parlamentida 120 ta o‘rin mavjud bo‘lib, ulardan 10 tasi serb ozchiligi uchun, yana 10 tasi boshqa etnik guruhlar uchun ajratilgan. Bu tizim milliy muvozanatni ta’minlashga qaratilgan.
Ta’kidlash joizki, bu yil boshidan buyon Kosovoda o‘tkazilgan ikkinchi parlament saylovi bo‘ldi. Fevraldagi saylovlardan so‘ng Kurti muxolifat bilan koalitsiya tuza olmagan edi.
Navbatdan tashqari saylov esa unga siyosiy pozitsiyasini mustahkamlash imkonini berdi. Albin Kurti hukumati ayni paytda Kosovoning shimolidagi serb ozchiligiga nisbatan qat’iy siyosat olib bormoqda.
Serb dinoridan foydalanish va Belgrad orqali amalga oshiriladigan moliyaviy operatsiyalar cheklangan. Bu qaror Yevropa Ittifoqi va AQSH tomonidan tanqid qilinib, Prishtina va Belgrad munosabatlarini yanada taranglashtirdi.
Yevropa Ittifoqi Kosovodagi ayrim loyihalarni moliyalashtirishni to‘xtatdi, AQSH esa USAID dasturlarini vaqtincha muzlatdi. Dekabr oyida Kosovo Yevropa Ittifoqiga a’zo bo‘lish uchun ariza topshirdi.
G‘arb davlatlari Kosovo va Serbiyaga yevrointegratsiya imkoniyatlari o‘zaro munosabatlarning barqarorlashishiga bog‘liqligini ma’lum qilmoqda. Hozircha Ispaniya, Kipr, Gretsiya, Slovakiya, Ruminiya, shuningdek Serbiya va Rossiya Kosovoning mustaqilligini tan olmagan.
Xulosa qilib aytganda, saylov natijasi Albin Kurti va “O‘zligini belgilash” partiyasiga mustahkam siyosiy vakolat berdi. Shu bilan birga, bu g‘alaba Kosovo uchun yangi imkoniyatlar va xalqaro munosabatlarda murakkab qarorlar qabul qilish davrini boshlab bermoqda.

В Косово партия Альбина Курти одержала победу на выборах
В Косово прошли внеочередные парламентские выборы, на которых правящая партия «Самоопределение» одержала крупную победу. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Центральной избирательной комиссии, партия под руководством премьер-министра Альбина Курти получила 49,8% голосов. Этот результат был объявлен после подсчёта голосов практически на всех избирательных участках.
Эта победа позволит партии занять около половины мест в новом парламенте и сформировать устойчивое большинство в сотрудничестве с представителями этнических меньшинств. Местные наблюдатели оценили этот результат как ожидаемый сценарий.
Сторонники партии устроили автопробеги по улицам Приштины, создав праздничную атмосферу, а ночное небо озарили фейерверки. Альбин Курти назвал выборы честными и демократическими, подчеркнув, что новый мандат возлагает на правительство большую ответственность.
Он обозначил продолжение начатой работы в качестве основной задачи. Оппозиционные партии значительно отстали на выборах.
Демократическая партия Косово заняла второе место с 21% голосов, а Демократическая лига Косово — третье с 13,6%. Альянс под руководством бывшего премьер-министра Рамуша Харадиная занял четвёртое место с 7,6% голосов.
В парламенте Косово 120 мест, из которых 10 зарезервированы для сербского меньшинства и ещё 10 — для других этнических групп. Эта система направлена на обеспечение национального баланса.
Стоит отметить, что это были вторые парламентские выборы в Косово с начала этого года. После выборов в феврале Курти не смог сформировать коалицию с оппозицией.
Внеочередные выборы дали ему возможность укрепить свою политическую позицию. В настоящее время правительство Альбина Курти проводит жёсткую политику в отношении сербского меньшинства на севере Косово.
Использование сербского динара и финансовые операции через Белград ограничены. Это решение подверглось критике со стороны Европейского Союза и США, что ещё больше обострило отношения между Приштиной и Белградом.
ЕС приостановил финансирование некоторых проектов в Косово, а США временно заморозили программы USAID. В декабре Косово подало заявку на вступление в Европейский Союз.
Западные страны заявляют, что возможности евроинтеграции Косово и Сербии зависят от стабилизации их взаимных отношений. Пока что Испания, Кипр, Греция, Словакия, Румыния, а также Сербия и Россия не признали независимость Косово.
Подводя итог, можно сказать, что результаты выборов предоставили Альбину Курти и партии «Самоопределение» крепкие политические полномочия. Вместе с тем эта победа открывает новые возможности для Косово и начинает период принятия сложных решений во внешних отношениях.