Qirg‘izistonning sobiq prezidenti Almazbek Atambayev barcha davlat mukofotlari va faxriy unvonlaridan rasman mahrum qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror mamlakat prezidenti Sadir Japarov tomonidan imzolangan farmon asosida rasmiylashtirildi. Prezident administratsiyasi matbuot xizmatining xabariga ko‘ra, mazkur farmon Bishkek shahrining Pervomay tuman sudi tomonidan 2025-yil 3-iyun kuni chiqarilgan sud qaroriga binoan qabul qilingan.
Qaror Qirg‘iziston Konstitutsiyasi hamda “Qirg‘iziston Respublikasining davlat mukofotlari, faxriy unvonlari va mukofot pullari to‘g‘risida”gi qonun talablariga muvofiq amalga oshirilgan. Farmonga ko‘ra, Almazbek Atambayev quyidagi mukofotlardan mahrum etilgan: - “Qirg‘iziston Respublikasining Qahramoni” oliy unvoni; - II darajali “Manas” ordeni; - “Danaker” ordeni; - “Dank” medali.
Shuningdek, 1999–2017-yillar oralig‘ida mazkur mukofotlarni berish bo‘yicha chiqarilgan bir qator prezident farmonlari ham bekor qilingan. Mazkur qaror Qirg‘izistonda sobiq amaldorlarning huquqiy javobgarligini ta’minlash yo‘lidagi muhim qadam sifatida baholanmoqda.

Атамбаев был лишён всех государственных наград
Бывший президент Кыргызстана Алмазбек Атамбаев официально лишён всех государственных наград и почётных званий. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение оформлено на основании указа президента страны Садыра Жапарова. По сообщению пресс-службы администрации президента, указ был принят на основании судебного решения Первомайского районного суда города Бишкек от 3 июня 2025 года.
Решение принято в соответствии с Конституцией Кыргызстана и законом «О государственных наградах, почётных званиях и денежных вознаграждениях Кыргызской Республики». Согласно указу, Алмазбек Атамбаев лишён следующих наград: - высшего звания «Герой Кыргызской Республики»; - ордена «Манас» II степени; - ордена «Данакер»; - медали «Данк».
Кроме того, отменены ряд президентских указов, изданных в период с 1999 по 2017 годы, касающихся присвоения этих наград. Это решение рассматривается как важный шаг на пути обеспечения юридической ответственности бывших должностных лиц в Кыргызстане.