Nyu-York shahrida ilk bor musulmon mer lavozimiga saylandi va u Qur’on bilan qasamyod qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangi mer Zohran Mamdani 2026 yil 1-yanvardan rasman o‘z faoliyatini boshladi. Bu haqda Associated Press xabar berdi.
Avvalgi merlar asosan Injil bilan qasamyod qilgan bo‘lsa, Mamdani musulmon sifatida Qur’on orqali qasamyod qilishni tanladi. AQSH qonunchiligiga ko‘ra, qasamyod marosimida diniy kitobdan foydalanish majburiy emas.
Mamdani saylovoldi kampaniyasida ijtimoiy masalalarga, jumladan, yashash xarajatlarini kamaytirish, ijara muammolarini hal qilish va jamoat transporti haqlarini bekor qilish kabi masalalarga e’tibor qaratdi. U o‘z kampaniyasida musulmon va janubiy osiyolik saylovchilarni faol safarbar etdi.
G‘alabasidan so‘ng sobiq prezident Barak Obama Mamdanini qo‘ng‘iroq orqali tabrikladi. Zohran Mamdani o‘zini “demokratik sotsialist” deb atab, ijtimoiy tenglikni ta’minlash bo‘yicha bir qator tashabbuslarni ilgari surmoqda.
Biroq u AQSH prezidenti bo‘la olmaydi, chunki u Ugandada tug‘ilgan. Shu tariqa, Nyu-York tarixida ilk bor musulmon shaxs shahar boshqaruviga rahbarlik qilmoqda.

В Нью-Йорке впервые избран мусульманин-мэр
В Нью-Йорке впервые избран мусульманин на пост мэра, и он принес присягу с Корана. Об этом сообщает Zamin.uz.
Новый мэр Зоран Мамдани официально приступил к своим обязанностям 1 января 2026 года. Об этом сообщает Associated Press.
Если предыдущие мэры в основном приносили присягу с Библией, то Мамдани, будучи мусульманином, выбрал присягу с использованием Корана. По законодательству США использование религиозной книги при присяге не является обязательным.
Во время предвыборной кампании Мамдани уделял внимание социальным вопросам, таким как снижение стоимости жизни, решение проблем аренды жилья и отмена платы за общественный транспорт. В своей кампании он активно мобилизовал мусульманских и южноазиатских избирателей.
После победы бывший президент Барак Обама поздравил Мамдани по телефону. Зоран Мамдани называет себя «демократическим социалистом» и продвигает ряд инициатив по обеспечению социальной справедливости.
Однако он не может стать президентом США, так как родился в Уганде. Таким образом, впервые в истории Нью-Йорка мусульманин возглавляет городское управление.
В городе с населением 8,5 миллиона человек и бюджетом в 120 миллиардов долларов ожидаются серьезные изменения. Кроме того, количество участников выборов впервые с 1969 года превысило 2 миллиона.