Shveysariyada portlash: 40 kishi halok bo‘ldi
Shveysariyada Yangi yil bayrami arafasida fojiali hodisa sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
1-yanvar kuni mamlakatning Vale kantonida joylashgan Kran-Montana tog‘-chang‘i kurorti hududida portlash yuz bergan va uning ortidan kuchli yong‘in kelib chiqqan. Hodisa mahalliy vaqt bilan soat 01:30 atrofida Le Constellation nomli barda sodir bo‘lgan.
Ushbu vaqtda barda 100 dan ortiq odam bo‘lgani ma’lum qilingan. Reuters agentligining Shveysariya politsiyasiga tayanib xabar berishicha, portlash oqibatida 40 ga yaqin kishi halok bo‘lgan, kamida 115 kishi tan jarohati olgan.
Politsiya tomonidan o‘tkazilgan matbuot anjumanida qurbonlar soni aniq aytilmagan, faqat "bir necha o‘nlab" odamlar halok bo‘lgani ta’kidlangan. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi ushbu fojia munosabati bilan Shveysariya xalqiga chuqur hamdardlik bildirdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, jabrlanganlar orasida O‘zbekiston fuqarolari yo‘q. Hodisa sabablari yuzasidan tergov ishlari davom etmoqda.

Взрыв в Швейцарии: погибло 40 человек
1 января в кантоне Вале, в горнолыжном курорте Кран-Монтана, произошёл взрыв, после которого начался сильный пожар. Инцидент случился около 01:30 по местному времени в баре под названием Le Constellation.
Сообщается, что в это время в баре находилось более 100 человек. По данным агентства Reuters со ссылкой на швейцарскую полицию, в результате взрыва погибло около 40 человек, не менее 115 получили ранения.
На пресс-конференции, проведённой полицией, точное число жертв не было названо, лишь отмечено, что погибло "несколько десятков" человек. Министерство иностранных дел Республики Узбекистан выразило глубокие соболезнования народу Швейцарии в связи с этой трагедией.
По официальным данным, среди пострадавших граждан Узбекистана нет. Расследование причин происшествия продолжается.