Ganada "payg‘ambar" deb atalgan shaxs qo‘lga olindi
Ganada o‘zini payg‘ambar deb e’lon qilgan va qiyomat yaqinligini targ‘ib qilgan Evans Eshun ismli shaxs qo‘lga olindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U o‘zini "Ebo Nuh" deb atab, insoniyatni qutqarish uchun kema qurishni boshlaganini ma’lum qilgan. Unga ko‘ra, 2025-yilning 25-dekabrida global suv toshqini boshlanishi kutilayotgan edi.
Ebo Nuh odamlarni ushbu falokatdan qutqarish uchun 10 ta zamonaviy kema qurishni va’da qilgan va buning uchun ko‘plab odamlarni o‘z g‘oyalariga ishontirishga harakat qilgan. Ammo Rojdestvo kuni hech qanday falokat yuz bermagach, Ebo Nuh Xudo uning ibodatlari tufayli suv toshqinini kechiktirgani haqida da’vo qilgan.
U o‘zining ijtimoiy tarmoqlardagi videolari orqali kema qurilishini nazorat qilayotganini ko‘rsatgan. Biroq uning bu harakatlari ijtimoiy tarmoqlarda keskin tanqidga uchradi.
Ko‘plab foydalanuvchilar uni jamoatchilikni aldashda va xavf tug‘dirishda ayblab, qonuniy choralar ko‘rishni talab qilishdi. Natijada mahalliy politsiya Ebo Nuhni qo‘lga oldi.
Ushbu voqea nafaqat Ganada, balki butun dunyoda, jumladan, o‘zbekistonliklar orasida ham katta e’tibor va muhokamalarga sabab bo‘ldi.

В Гане задержан человек, называвший себя "пророком"
В Гане задержан человек по имени Эванс Эшун, который объявил себя пророком и пропагандировал близость конца света. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он называл себя "Эбо Нух" и заявил, что начал строить ковчег, чтобы спасти человечество. По его словам, 25 декабря 2025 года ожидается начало глобального потопа.
Эбо Нух обещал построить 10 современных кораблей, чтобы спасти людей от этой катастрофы, и пытался убедить многих в своих идеях. Однако, когда в Рождество никакой катастрофы не произошло, Эбо Нух заявил, что Бог отложил потоп благодаря его молитвам.
Он показывал через свои видео в социальных сетях, что контролирует строительство корабля. Однако его действия подверглись резкой критике в социальных сетях.
Многие пользователи обвинили его в обмане общественности и создании опасности, потребовав принять законные меры. В результате местная полиция задержала Эбо Нуха.
Этот случай вызвал большой интерес и обсуждения не только в Гане, но и во всем мире, в том числе среди узбекистанцев.