BMT Venesuela bo‘yicha favqulodda yig‘ilish chaqirdi
2026-yil 3-yanvar kuni Venesuelada AQSh tomonidan harbiy operatsiya amalga oshirilganidan so‘ng, BMT favqulodda yig‘ilish o‘tkazishga qaror qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
BMT ushbu operatsiyani xalqaro huquqni buzuvchi va xavfli omillarni yuzaga keltiruvchi harakat sifatida baholadi. BMT Bosh kotibi Antoniu Guterresh bu harbiy operatsiya xalqaro munosabatlarda jiddiy muammolarni keltirib chiqarishi mumkinligini ta’kidlab, barcha tomonlarni muloqotga qaytishga chaqirdi.
Guterreshning so‘zlariga ko‘ra, har qanday davlatning suverenitetini buzish yoki ularga qarshi kuch ishlatish xalqaro munosabatlarning barqarorligiga putur yetkazadi. BMT Bosh Assambleyasi prezidenti Annalena Berbok esa ushbu voqeaga munosabat bildirar ekan, inqiroz davrida barcha davlatlar BMT Nizomiga amal qilishi lozimligini qayd etdi.
Unga ko‘ra, suveren davlatlarga qarshi kuch ishlatish yoki tahdid qilish xalqaro huquqqa zid hisoblanadi. Mazkur voqeadan so‘ng, BMT Xavfsizlik Kengashi 5-yanvar kuni Nyu-York vaqti bilan soat 10:00 da favqulodda yig‘ilish o‘tkazishni rejalashtirdi.
Ushbu yig‘ilishning asosiy maqsadi xalqaro nizolarni bartaraf etish va diplomatik yo‘l bilan vaziyatni izohlashdan iborat. BMTning bu chaqirig‘i global siyosiy va diplomatik munosabatlar ortidagi ziddiyatlarni kuchaytirgani haqidagi xavotirlarni orttirmoqda.
Favqulodda yig‘ilish xalqaro huquqni himoya qilish va tinchlikni saqlashda muhim ahamiyat kasb etadi.

ООН созвала экстренное заседание по Венесуэле
3 января 2026 года после проведения военной операции США в Венесуэле ООН решила созвать экстренное заседание. Об этом сообщает Zamin.uz.
ООН оценила эту операцию как нарушение международного права и действие, создающее опасные факторы. Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерреш подчеркнул, что эта военная операция может вызвать серьезные проблемы в международных отношениях и призвал все стороны вернуться к диалогу.
По словам Гутерреша, нарушение суверенитета любого государства или применение силы против него подрывает стабильность международных отношений. Президент Генеральной Ассамблеи ООН Анналена Бербок, комментируя событие, отметила, что в период кризиса все государства должны соблюдать Устав ООН.
По её словам, применение силы или угрозы в отношении суверенных государств противоречит международному праву. После этого события Совет Безопасности ООН запланировал провести экстренное заседание 5 января в 10:00 по нью-йоркскому времени.
Основная цель этого заседания — урегулирование международных конфликтов и разъяснение ситуации дипломатическим путем. Этот призыв ООН усиливает опасения по поводу обострения противоречий в глобальных политических и дипломатических отношениях.