AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp Rossiya tomonidan e’lon qilingan Ukraina tomonidan Putinning qarorgohiga hujum uyushtirilgani haqidagi da’volarga ishonmasligini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda u Floridadan Vashingtonga qaytayotganida, Air Force One samolyotida jurnalistlarga ma’lum qildi. “Men bu hujum sodir bo‘lganiga ishonmayman,” dedi Tramp.
“Atrofda biror voqea yuz bergan bo‘lishi mumkin, ammo bu voqeaning aytilayotgan hodisaga aloqasi yo‘q.” Rossiya hukumati ma’lumotiga ko‘ra, Ukraina 91 ta uzoq masofaga uchadigan dron orqali Putinning Novgorod viloyatidagi qarorgohiga hujum qilishga uringan. Moskva ushbu voqea sababli AQSh bilan Ukraina urushini yakunlash bo‘yicha olib borilayotgan muzokaralarda o‘z pozitsiyasini qayta ko‘rib chiqishini ma’lum qilgan.
Biroq, Ukraina va G‘arb davlatlari Rossiya tomonidan e’lon qilingan hujum haqidagi ma’lumotlarni rad etmoqda va bu da’volarni haqiqatga mos emas, deb hisoblamoqda. Voqeaga oid turli tomonlarning qarashlari o‘rtasida ziddiyatlar saqlanib qolmoqda.

Трамп не поверил утверждению России о нападении на Украину
Бывший президент США Дональд Трамп заявил, что не верит утверждениям России о том, что Украина якобы совершила нападение на штаб-квартиру Путина. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом он сообщил журналистам на борту самолёта Air Force One, возвращаясь из Флориды в Вашингтон. «Я не верю, что это нападение действительно произошло», — сказал Трамп.
«Возможно, где-то что-то произошло, но это событие не связано с тем, о чём говорят». По данным российского правительства, Украина пыталась атаковать штаб-квартиру Путина в Новгородской области с помощью 91 беспилотника дальнего радиуса действия. Москва заявила, что в связи с этим инцидентом пересмотрит свою позицию по переговорам с США о завершении войны в Украине.
Однако Украина и западные страны отвергают информацию о нападении, опубликованную Россией, и считают эти заявления несоответствующими действительности. Между различными сторонами сохраняются противоречия в оценках произошедшего.