O‘zbekiston va Tojikiston Xitoyga yangi yo‘lak ochmoqda
O‘zbekiston va Tojikiston yangi multimodal transport yo‘lagini sinov tariqasida ishga tushirishga kelishib oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu yo‘lak Markaziy Osiyoni Xitoy va Yevropa bilan bog‘lashda muhim ahamiyat kasb etadi. Mazkur loyiha haqida Kursiv.uz xabar berdi.
Dastlabki sinov reysi O‘zbekistondan boshlanadi. Yuk ortilgan o‘nta yuk mashinasidan iborat kolonna Tojikiston hududi orqali Xitoyga yo‘l oladi.
Ushbu marshrutni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha qaror ikki davlatning transport vazirlari darajasida qabul qilingan. Shuningdek, tomonlar xalqaro yuk tashuvlari uchun ruxsatnomalarni elektron shaklda berish tizimiga o‘tishni rejalashtirishmoqda.
Bundan tashqari, Jartepa — Sarazm chegara o‘tkazish punktining o‘tkazuvchanligini oshirish ham ko‘zda tutilgan. Ushbu hududda kuniga 100 tagacha yuk mashinasini qabul qila oladigan zamonaviy logistika markazi tashkil etilishi rejalashtirilgan.
Bu markaz hujjatlarni rasmiylashtirish jarayonini tezlashtirish va yuk tashish samaradorligini oshirishga xizmat qiladi. Mazkur loyiha ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlashga ham hissa qo‘shadi.
Shu bilan birga, yangi yo‘lak mintaqaviy savdo aloqalarini rivojlantirishda strategik rol o‘ynashi kutilmoqda.

Узбекистан и Таджикистан открывают новый маршрут в Китай
Узбекистан и Таджикистан договорились о запуске нового мультимодального транспортного коридора в тестовом режиме. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот коридор имеет важное значение для связывания Центральной Азии с Китаем и Европой. О данном проекте сообщает Kursiv.uz.
Первый тестовый рейс начнётся из Узбекистана. Колонна из десяти грузовиков с грузом отправится в Китай через территорию Таджикистана.
Решение о запуске данного маршрута было принято на уровне министров транспорта двух стран. Кроме того, стороны планируют перейти на систему выдачи разрешений на международные грузоперевозки в электронном виде.
Также предусмотрено увеличение пропускной способности пограничного пункта Джартепа — Саразм. В этом районе планируется создать современный логистический центр, способный принимать до 100 грузовиков в день.
Этот центр будет способствовать ускорению оформления документов и повышению эффективности грузоперевозок. Проект также внесёт вклад в укрепление экономического сотрудничества между двумя странами.
В то же время новый коридор ожидается сыграть стратегическую роль в развитии региональных торговых связей.