Roblox chatlari uchun yoshni tasdiqlash shart qilindi
Roblox o‘yin platformasida endilikda chatlardan foydalanish uchun foydalanuvchilar o‘z yoshlarini tasdiqlashlari shart bo‘ladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda platforma rahbari Devid Bazuki rasmiy bayonot berdi. Mazkur yangilik Roblox’ning rasmiy sahifasida e’lon qilingan videoda ma’lum qilindi.
Bazukining so‘zlariga ko‘ra, hozirda Yangi Zelandiya va Avstraliyada foydalanuvchilarning yarmidan ko‘pi allaqachon yoshni tasdiqlash jarayonidan o‘tgan. Barcha dunyo bo‘ylab esa o‘n millionlab foydalanuvchilar o‘z ma’lumotlarini tasdiqlagan.
Mazkur o‘zgarishning asosiy maqsadi o‘yin ichida muloqotni xavfsizroq qilishdir. Yoshni tasdiqlash uchun ikki xil usul taklif etilmoqda.
Birinchisi, 13 yoshdan boshlab pasport yoki boshqa fotosuratli hujjatni yuklash orqali tasdiqlash. Ikkinchisi esa yuzni aniqlash texnologiyasi yordamida tekshiruvdan o‘tishdir.
Bu chora-tadbirlar foydalanuvchilar xavfsizligini ta’minlash va platformada sog‘lom muloqot muhitini yaratishga qaratilgan.

Подтверждение возраста стало обязательным для чатов Roblox
На игровой платформе Roblox теперь для использования чатов пользователям необходимо подтверждать свой возраст. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом официально заявил глава платформы Дэвид Базуки. Эта новость была объявлена в видео, опубликованном на официальной странице Roblox.
По словам Базуки, в настоящее время более половины пользователей в Новой Зеландии и Австралии уже прошли процесс подтверждения возраста. По всему миру десятки миллионов пользователей подтвердили свои данные.
Основная цель этого изменения — сделать общение внутри игры более безопасным. Для подтверждения возраста предлагается два способа.
Первый — подтверждение с помощью загрузки паспорта или другого документа с фотографией, начиная с 13 лет. Второй — прохождение проверки с помощью технологии распознавания лица.
Эти меры направлены на обеспечение безопасности пользователей и создание здоровой среды общения на платформе.