2040-yilga borib misga talab 50% oshadi
2040-yilga kelib dunyoda misga bo‘lgan talab keskin oshishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yillik iste'mol 2025-yildagi 28 million tonnadan 42 million tonnagacha yetishi, ya'ni qariyb 50 foizga ko‘payishi mumkin. Bu haqda S&P Global hisobotiga asoslanib, Reuters xabar bergan.
Hisobotga ko‘ra, bu o‘sishning asosiy sabablari sun’iy intellekt texnologiyalarining rivojlanishi, mudofaa sohasidagi buyurtmalarning ortishi hamda robototexnika bozorining kengayishi bilan bog‘liq. Shu bilan birga, tahlilchilar mis qazib olish va uni qayta ishlash quvvatlari oshirilmasa, jiddiy tanqislik yuzaga kelishi mumkinligini ta’kidlamoqda.
Agar bu muammolar hal qilinmasa, mis yetishmovchiligi yiliga 10 million tonnadan oshib ketishi ehtimoli mavjud. Misga bo‘lgan talabning oshishiga mudofaa xarajatlarining ko‘payishi ham sabab bo‘lmoqda.
Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi mojarolar davom etayotgani, shuningdek, Yaponiya, Germaniya va boshqa davlatlarning iqtisodiyotida harbiylashuv jarayonlari misga bo‘lgan ehtiyojni kuchaytirmoqda. Mis elektrlashtirish jarayonida asosiy metall bo‘lib qolmoqda.
U deyarli barcha elektron qurilmalarda, qurilishda va transport tizimlarida keng qo‘llanadi. Misning eng yirik ishlab chiqaruvchilari Chili va Peru bo‘lsa, Xitoy uni qayta ishlashda yetakchi hisoblanadi.
AQSh esa o‘zining misga bo‘lgan ehtiyojining qariyb yarmiga import orqali javob bermoqda. Hisobotda chuqur dengiz konlaridan olinishi mumkin bo‘lgan mis zaxiralari hisobga olinmagani qayd etilgan.
Talabning o‘sish prognozlari esa davlatlarning iqlim siyosatidan qat’i nazar, asosiy ssenariyga asoslangan.

К 2040 году спрос на мед увеличится на 50%
Годовое потребление может вырасти с 28 миллионов тонн в 2025 году до 42 миллионов тонн, то есть примерно на 50 процентов. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на отчет S&P Global.
Согласно отчету, основными причинами этого роста являются развитие технологий искусственного интеллекта, увеличение заказов в оборонной сфере и расширение рынка робототехники. При этом аналитики подчеркивают, что без увеличения мощностей по добыче и переработке меди может возникнуть серьезный дефицит.
Если эти проблемы не будут решены, дефицит меди может превысить 10 миллионов тонн в год. Рост спроса на медь также обусловлен увеличением расходов на оборону.
Продолжающиеся конфликты между Россией и Украиной, а также процессы милитаризации в экономиках Японии, Германии и других стран усиливают потребность в меди. Медь остается основным металлом в процессе электрификации.
Она широко используется почти во всех электронных устройствах, строительстве и транспортных системах. Крупнейшими производителями меди являются Чили и Перу, а Китай занимает лидирующие позиции в переработке меди.
США покрывают около половины своей потребности в меди за счет импорта. В отчете отмечается, что запасы меди, которые могут быть добыты из глубоководных месторождений, не учитывались.
Прогнозы роста спроса основаны на основном сценарии, независимо от климатической политики государств.