Daniya va Grenlandiya AQSh bilan muzokaralarni faollashtirdi
Daniya va Grenlandiyaning AQShdagi vakillari payshanba kuni Oq uyda AQSh Prezidenti ma’muriyati vakillari bilan uchrashuv o‘tkazgani haqida xabar berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Associated Press ma’lumotlariga ko‘ra, Daniya va Grenlandiya Vashingtonda o‘z diplomatik faoliyatini faollashtirgan. Ularning maqsadi – AQShning Grenlandiyaga nisbatan da’volarini qaytarish uchun Amerika qonun chiqaruvchilari va Tramp ma’muriyatidagi yuqori lavozimli shaxslarni ishontirishdir.
Xabar qilinishicha, Daniyaning AQShdagi elchisi Yesper Meller Syorensen va Grenlandiyaning Vashingtondagi bosh vakili Yakob Isbosetsen Oq uy Milliy xavfsizlik kengashi vakillari bilan muloqot olib borgan. Bu ma’lumot Associated Pressga daniyalik amaldorlar tomonidan maxfiylik sharti bilan yetkazilgan.
Shuningdek, Daniya va Grenlandiya vakillari AQSh Kongressining ayrim a’zolari bilan ham bir qator uchrashuvlar o‘tkazgani aytilmoqda. Oq uy mazkur uchrashuvlar yuzasidan izoh berishdan bosh tortgan.
Shu bilan birga, kelgusi hafta AQSh davlat kotibi Marko Rubio daniyalik rasmiylar bilan Grenlandiya masalasi bo‘yicha alohida muzokaralar o‘tkazishi rejalashtirilgani ham eslatib o‘tilgan. Xulosa qilib aytganda, Grenlandiya atrofidagi bahs endi faqat ommaviy axborot vositalarida emas, balki Oq uy koridorlarida ham muhim muzokaralarga aylanmoqda.
Daniya va Grenlandiya bu masalada passiv kuzatuvchi bo‘lib qolmay, faol pozitsiyani egallaganini ko‘rsatyapti.

Дания и Гренландия активизировали переговоры с США
Представители Дании и Гренландии в США в четверг провели встречу в Белом доме с представителями администрации президента США. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Associated Press, Дания и Гренландия активизировали свою дипломатическую деятельность в Вашингтоне. Их цель — убедить американских законодателей и высокопоставленных чиновников администрации Трампа отказаться от претензий США на Гренландию.
Сообщается, что посол Дании в США Еспер Меллер Сёренсен и главный представитель Гренландии в Вашингтоне Якоб Исбосетсен вели переговоры с представителями Совета национальной безопасности Белого дома. Эта информация была предоставлена Associated Press датскими чиновниками на условиях конфиденциальности.
Кроме того, представители Дании и Гренландии провели ряд встреч с некоторыми членами Конгресса США. Белый дом отказался комментировать эти встречи.
Также отмечается, что на следующей неделе государственный секретарь США Марко Рубио планирует провести отдельные переговоры с датскими официальными лицами по вопросу Гренландии. В итоге, спор вокруг Гренландии выходит за рамки средств массовой информации и становится предметом важных переговоров в коридорах Белого дома.
Дания и Гренландия демонстрируют активную позицию, а не остаются пассивными наблюдателями в этом вопросе.