Tayvan aholisi keksaymoqda, tug‘ilish darajasi pasaymoqda
2025 yil yakunlariga ko‘ra, orol aholisining 20 foizidan ortig‘ini 65 yosh va undan katta fuqarolar tashkil etdi. Bu haqda 9 yanvar kuni e’lon qilingan rasmiy statistika ma’lumotlariga asoslanib, The Straits Times nashri xabar berdi.
Tayvanda bugun nafaqat aholining keksayishi, balki umumiy sonning kamayishi ham kuzatilmoqda. Ichki ishlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilda 65 yosh va undan yuqori bo‘lgan fuqarolar soni 4,67 milliondan oshib, umumiy aholining 20,06 foizini tashkil etdi.
Natijada, Tayvan Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti belgilagan “o‘ta keksaygan jamiyat” mezonlariga to‘liq mos keldi. Oddiy qilib aytganda, bugun har besh nafar tayvanlikdan biri keksa.
Shu bilan birga, 0 yoshdan 14 yoshgacha bo‘lgan bolalar ulushi atigi 11,5 foizni tashkil etmoqda. Demografik inqirozning yana bir muhim sababi — tug‘ilish darajasining pasayishi.
2025 yil dekabr oyida Tayvanda bor-yo‘g‘i 9 027 nafar chaqaloq dunyoga keldi. Bu 2024 yilning shu oyiga nisbatan 27 foizga kam.
Yil davomida esa jami 107 812 nafar bola tug‘ilib, bu ko‘rsatkich mamlakat tarixidagi eng past daraja sifatida qayd etildi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, so‘nggi yigirma yil davomida tug‘ilish darajasi izchil ravishda pasayib kelmoqda.
Buning asosiy sabablari orasida ayollarning kech turmush qurishi, kichik oilalarni afzal ko‘rishi yoki umuman farzandli bo‘lishni xohlamasligi, yashash xarajatlarining oshishi va bolalar parvarishi uchun davlat yordami yetarli emasligi keltirilmoqda. Mazkur muammoni bartaraf etish maqsadida Tayvan hukumati yangi choralarni amalga oshirishni boshladi.
Xususan, 2025 yil dekabr oyida tug‘ilishni rag‘batlantirish uchun yordamchi reproduktiv texnologiyalarni, jumladan, EKO dasturlarini kengaytirish rejalashtirildi. Xulosa qilib aytganda, Tayvan jamiyati bugun jiddiy demografik muammolar bilan yuzma-yuz turibdi.
Keksayib borayotgan aholi, tug‘ilish darajasining pasayishi va iqtisodiy bosim mamlakatni uzoq muddatli strategik qarorlar qabul qilishga majbur etmoqda. Biroq bu choralar kutilgan natijani bera oladimi, vaqt ko‘rsatadi.

Население Тайваня стареет, уровень рождаемости снижается
По итогам 2025 года более 20 процентов населения острова составили граждане в возрасте 65 лет и старше. Об этом сообщает издание The Straits Times, ссылаясь на официальную статистику, опубликованную 9 января.
Сегодня на Тайване наблюдается не только старение населения, но и сокращение его общего числа. По данным Министерства внутренних дел, в 2025 году число граждан в возрасте 65 лет и старше превысило 4,67 миллиона, что составило 20,06 процента от общего населения.
В результате Тайвань полностью соответствует критериям «очень старого общества», установленным Всемирной организацией здравоохранения. Проще говоря, сегодня каждый пятый тайванец — пожилой человек.
При этом доля детей в возрасте от 0 до 14 лет составляет всего 11,5 процента. Еще одной важной причиной демографического кризиса является снижение уровня рождаемости.
В декабре 2025 года на Тайване родилось всего 9 027 младенцев. Это на 27 процентов меньше, чем в том же месяце 2024 года.
За год было рождено всего 107 812 детей — это самый низкий показатель в истории страны. По словам специалистов, уровень рождаемости неуклонно снижается на протяжении последних двадцати лет.
Основными причинами называют поздний брак женщин, предпочтение небольших семей или нежелание иметь детей вообще, рост расходов на жизнь и недостаточную государственную поддержку в воспитании детей. Для решения этой проблемы правительство Тайваня начало внедрять новые меры.
В частности, в декабре 2025 года планируется расширение вспомогательных репродуктивных технологий, включая программы ЭКО, для стимулирования рождаемости. В заключение можно сказать, что тайваньское общество сегодня сталкивается с серьезными демографическими проблемами.
Стареющее население, снижение рождаемости и экономическое давление вынуждают страну принимать долгосрочные стратегические решения. Однако покажет время, смогут ли эти меры дать ожидаемый результат.