Qirg‘izistonda o‘rtacha ish haqi 19,2 foizga oshdi
Qirg‘izistonda 2025 yilning yanvar-oktyabr oylarida o‘rtacha oylik ish haqi 42 ming 919 somni tashkil etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu miqdor AQSh dollarida 491,3 ga teng. Ushbu ma’lumot Qirg‘iziston Milliy statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan hisobotda keltirilgan.
O‘tgan yilning shu davri bilan taqqoslaganda, ish haqi 19,2 foizga oshgan. Inflyatsiya hisobga olinganda esa real o‘sish 10,4 foizni tashkil qilgan.
Hududlar ichida eng yuqori ish haqi Bishkek shahrida qayd etilgan bo‘lib, bu yerda o‘rtacha oylik daromad 54 ming 618 somni tashkil qilgan. Qolgan hududlar bo‘yicha o‘rtacha ish haqi quyidagicha: - Issiqqo‘l viloyati – 46 ming 261 som, - Norin viloyati – 39 ming 934 som, - Talas viloyati – 38 ming 725 som, - O‘sh shahri – 34 ming 662 som, - Jalolobod viloyati – 34 ming 633 som, - Chuy viloyati – 33 ming 837 som, - Batken viloyati – 31 ming 461 som, - O‘sh viloyati – 26 ming 914 som.
Ish haqining oshishi mamlakat aholisi iqtisodiy ahvolining yaxshilanishiga yordam berishi kutilmoqda. Bu esa xalq farovonligiga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

В Кыргызстане средняя заработная плата выросла на 19,2%
В Кыргызстане в январе-октябре 2025 года средняя месячная зарплата составила 42 919 сомов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта сумма эквивалентна 491,3 долларам США. Данные приведены в отчёте Национального статистического комитета Кыргызстана.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года зарплата выросла на 19,2 процента. С учётом инфляции реальный рост составил 10,4 процента.
По регионам самая высокая зарплата зафиксирована в городе Бишкек, где средний месячный доход составил 54 618 сомов. Средняя зарплата по остальным регионам следующая: - Иссык-Кульская область – 46 261 сом, - Нарынская область – 39 934 сома, - Таласская область – 38 725 сомов, - Город Ош – 34 662 сома, - Джалал-Абадская область – 34 633 сома, - Чуйская область – 33 837 сомов, - Баткенская область – 31 461 сом, - Ошская область – 26 914 сомов.
Рост зарплат ожидается способствовать улучшению экономического положения населения страны. Это может положительно сказаться на благосостоянии граждан.