Eron namoyishlarida 490 kishi halok bo‘ldi
Eronning bir qancha hududlarida narxlarning oshishi ortidan boshlangan namoyishlar davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Reuters agentligining xabar berishicha, ikki haftadan beri davom etayotgan bu tartibsizliklar oqibatida kamida 490 nafar namoyishchi va xavfsizlik kuchlarining 48 vakili halok bo‘lgan. Shuningdek, 10 mingdan ortiq kishi hibsga olingani ma’lum qilinmoqda.
Bu haqda Kursiv.uz nashri xabar berdi. Hozircha Eron hukumati namoyishlar chog‘ida halok bo‘lganlar soni bo‘yicha rasmiy ma’lumot bermagan.
AQSH prezidenti Donald Tramp esa namoyishchilarga nisbatan kuch ishlatish davom etsa, AQSH aralashishi mumkinligini ta’kidladi. Manbalarning xabar berishicha, Vashington turli chora-tadbirlarni ko‘rib chiqmoqda.
Ular orasida kiberhujumlar, iqtisodiy sanksiyalarni kuchaytirish va aniq harbiy zarbalar kiritish ehtimoli bor. Tramp, shuningdek, Eron hududida internetni qayta tiklash maqsadida Starlink sun’iy yo‘ldosh tarmog‘ini ishga tushirish masalasini Ilon Mask bilan muhokama qilayotganini ma’lum qilgan.
Bu orada Eron parlamenti spikeri Mohammad Boqer Qolibof AQSH va uning ittifoqchilariga qarshi ehtimoliy javob zarbalari haqida gapirdi. U nishon sifatida AQSH harbiy bazalari, kemalari va Isroil hududini tilga oldi.
Eron rasmiylari esa namoyishlar va tartibsizliklar ortida AQSH va Isroil turganini iddao qilmoqda. Shu bilan birga, Eron hukumati aholiga G‘arbning “fitnalari”ga qarshi mitinglarda ishtirok etishga chaqirgan.

В Иране в ходе протестов погибло 490 человек
В нескольких регионах Ирана продолжаются протесты, начавшиеся после повышения цен. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации агентства Reuters, в результате этих беспорядков, продолжающихся уже две недели, погибло не менее 490 протестующих и 48 представителей сил безопасности. Также сообщается о задержании более 10 тысяч человек.
Об этом сообщает издание Kursiv.uz. Пока что правительство Ирана не предоставило официальных данных о числе погибших во время протестов.
Президент США Дональд Трамп заявил, что в случае продолжения применения силы против протестующих США могут вмешаться. По сообщениям источников, Вашингтон рассматривает различные меры.
Среди них возможны кибератаки, ужесточение экономических санкций и нанесение точечных военных ударов. Трамп также сообщил, что обсуждает с Илоном Маском запуск спутниковой сети Starlink для восстановления интернета на территории Ирана.
Тем временем спикер парламента Ирана Мохаммад Багер Галибаф заявил о возможных ответных ударах против США и их союзников. В качестве целей он назвал военные базы США, корабли и территорию Израиля.
Официальные лица Ирана утверждают, что за протестами и беспорядками стоят США и Израиль. При этом правительство Ирана призвало население участвовать в митингах против «провокаций» Запада.