Mayya Sandu Moldova-Ruminiya birlashuvini qo‘llab-quvvatlashga tayyor
Moldova prezidenti Mayya Sandu referendum o‘tkazilgudek bo‘lsa, mamlakatning Ruminiya bilan birlashishi uchun ovoz berishga tayyor ekanini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ruminiya NATO va Yevropa Ittifoqi a’zosi bo‘lib, Sandu bu yo‘lni Moldovaning tashqi bosimlardan himoyalanishi uchun muhim kafolat sifatida ko‘rmoqda. U bu fikrlarini Britaniyaning "The Rest Is Politics" podkastiga bergan intervyusida bayon etdi.
Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, hozirgi geosiyosiy sharoitda Moldova kabi kichik davlatlar uchun demokratiya va mustaqillikni saqlab qolish tobora qiyinlashmoqda. Sandu avval ham Rossiyaning Moldova ichki siyosatiga aralashish urinishlari borligini ta’kidlagan va bu xavotirlarini yana bir bor e’tirof etdi.
Shu bilan birga, Moldovadagi real vaziyat ham e’tiborga loyiq. Reuters agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, Moldovaning 2,4 million aholisi orasida taxminan 1,5 million kishi Ruminiya fuqaroligiga ega.
Biroq, so‘rovlar natijalariga ko‘ra, mamlakat aholisi orasida birlashish g‘oyasini qo‘llab-quvvatlovchilar soni taxminan uchdan bir qismini tashkil etadi. Mayya Sandu jamoatchilik orasida bunday tashabbusni to‘liq qo‘llaydigan ko‘pchilik yo‘qligini tan oldi.
Shu sababli, uning fikricha, Moldovaning Yevropa Ittifoqiga qo‘shilishi yanada realroq maqsaddir. Moldova hukumati 2030 yilgacha YEIga a’zo bo‘lishni rejalashtirgan, lekin bu yo‘lda mamlakatni ko‘plab islohotlar va siyosiy qarshiliklar kutmoqda.
Xulosa qilib aytganda, prezidentning so‘zlari Moldovaning xavfsizligi va kelajakka oid strategik tanlovlari qanchalik dolzarb ekanini ko‘rsatadi. Siyosatda ba’zan kichik bir bayonot ham katta mintaqaviy o‘zgarishlarga olib kelishi mumkin.

Майя Санду готова поддержать объединение Молдовы и Румынии
Президент Молдовы Майя Санду заявила, что готова проголосовать за объединение страны с Румынией, если будет проведён референдум. Об этом сообщает Zamin.uz.
Румыния является членом НАТО и Европейского Союза, и Санду рассматривает этот путь как важную гарантию защиты Молдовы от внешнего давления. Она высказала это мнение в интервью британскому подкасту "The Rest Is Politics".
По словам президента, в нынешних геополитических условиях для таких маленьких государств, как Молдова, становится всё сложнее сохранять демократию и независимость. Санду ранее уже подчёркивала попытки России вмешиваться во внутреннюю политику Молдовы и вновь выразила свои опасения по этому поводу.
При этом реальная ситуация в Молдове также заслуживает внимания. По данным агентства Reuters, из 2,4 миллиона жителей Молдовы около 1,5 миллиона имеют румынское гражданство.
Однако согласно результатам опросов, около трети населения страны поддерживают идею объединения. Майя Санду признала, что среди общественности нет большинства, полностью поддерживающего такую инициативу.
Поэтому, по её мнению, более реалистичной целью является присоединение Молдовы к Европейскому Союзу. Правительство Молдовы планирует стать членом ЕС к 2030 году, но на этом пути страну ждут многочисленные реформы и политические противостояния.
В заключение слова президента показывают, насколько актуальны вопросы безопасности и стратегического выбора будущего Молдовы. В политике иногда даже небольшое заявление может привести к значительным региональным изменениям.