Yangi yil arafasida Shveysariyaning Krans-Montana tog‘-chang‘i kurortida yuz bergan dahshatli yong‘in oqibatida 40 kishi halok bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu voqea ortidan mazkur kurort yana kun tartibiga chiqdi, bu safar sport yangiliklari bilan. Mahalliy axborot vositalarining xabar berishicha, Krans-Montana 2038 yilgi Qishki Olimpiya o‘yinlarining potentsial mezbon joylaridan biri sifatida ko‘rib chiqilmoqda.
"Switzerland 2038" tashabbusi doirasida Olimpiya o‘yinlarini qabul qilishi mumkin bo‘lgan joylar ro‘yxati e’lon qilindi. Ro‘yxatda fransuz tilida so‘zlashuvchi hududlardan Lozanna, Jeneva va Krans-Montana kiritilgan.
Shuningdek, Engelberg, Syurix, Zug, Lugano, Lenzerhayde va Sankt-Moris kabi boshqa joylar ham nomzod sifatida ko‘rsatildi. Loyiha o‘ziga xos tarzda "bitta shahar" modeli emas, balki butun mamlakat bo‘ylab tarqoq formatga asoslanadi.
Musobaqalarni mavjud infratuzilmalar asosida o‘tkazish va yangi qurilishlarni imkon qadar kamaytirish g‘oyasi ilgari surilmoqda. "Switzerland 2038" assotsiatsiyasi mazkur tashabbusning boshida turibdi.
Swissinfo xabariga ko‘ra, ochilish marosimi uchun Lozanna, yopilish marosimi uchun esa Bern shaharlarining nomzodligi ko‘rib chiqilmoqda. Ushbu tashabbus Shveysariyaning barqaror rivojlanish tamoyillariga mos ravishda ishlab chiqilgan.

Швейцария может принять Олимпиаду 2038 года
В канун Нового года в горнолыжном курорте Кран-Монтана в Швейцарии произошёл ужасный пожар, в результате которого погибло 40 человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
После этого события курорт вновь оказался в центре внимания, на этот раз в спортивных новостях. По сообщениям местных СМИ, Кран-Монтана рассматривается как один из потенциальных мест проведения зимних Олимпийских игр 2038 года.
В рамках инициативы "Switzerland 2038" был опубликован список мест, которые могут принять Олимпийские игры. В список вошли франкоязычные регионы — Лозанна, Женева и Кран-Монтана.
Также в качестве кандидатов были названы такие места, как Энгельберг, Цюрих, Цуг, Лугано, Ленцерхайде и Санкт-Мориц. Проект уникален тем, что он не основан на модели "один город", а представляет собой распределённый формат по всей стране.
Предлагается идея проведения соревнований на базе существующей инфраструктуры с минимальным строительством новых объектов. Ассоциация "Switzerland 2038" стоит во главе этой инициативы.
По данным Swissinfo, рассматривается кандидатура Лозанны для проведения церемонии открытия и Берна — для церемонии закрытия. Эта инициатива разработана в соответствии с принципами устойчивого развития Швейцарии.