Vikipediya yirik kompaniyalar bilan rasmiy hamkorlik boshladi
Ushbu kompaniyalar ro‘yxatiga Amazon, Meta, Microsoft, Perplexity va Mistral AI kiradi. Endilikda Vikipediya ma’lumotlaridan foydalanish oddiy odat emas, balki rasmiy va to‘lov asosidagi hamkorlikka aylantirilmoqda.
Yangi kelishuvlarga ko‘ra, mazkur kompaniyalar Wikimedia Enterprise xizmati orqali Vikipediya ma’lumotlariga qonuniy ravishda kirish huquqini sotib oladi. Bu esa internetda keng tarqalgan “ruxsatsiz skreyping” — ya’ni saytdan ma’lumotlarni noqonuniy yig‘ib olish amaliyotining oldini olishga xizmat qiladi.
Fond vakillariga ko‘ra, endi Vikipediya kontentidan foydalanish shaffof va qonuniy asosda amalga oshiriladi. Mazkur bitimlar bir yillik muddatga tuzilgan bo‘lsa-da, ilgari bunday hamkorliklar jamoatchilikka oshkor qilinmagan edi.
Hozirda esa yangi hamkorlar, jumladan, Google va Ecosia kabi kompaniyalar qatoriga qo‘shilgan. Wikimedia fondi Vikipediyaning zamonaviy texnologiyalar rivojida muhim rol o‘ynayotganini ta’kidlamoqda.
Ensiklopediyadagi ma’lumotlardan sun’iy intellekt tizimlari, qidiruv mexanizmlari, ovozli yordamchilar va boshqa ko‘plab xizmatlar faol foydalanmoqda. Fondning pozitsiyasiga ko‘ra, Vikipediya ma’lumotlari baribir ishlatiladi, ammo bu jarayon adolatli va qonuniy asosda tashkil etilishi lozim.
Shunday qilib, Vikipediya “hamma uchun ochiq” tamoyilini saqlagan holda, katta hajmdagi ma’lumotlardan foydalanayotgan kompaniyalardan rasmiy tartibda to‘lov talab qilmoqda. Bu kelgusida raqamli bozor qoidalarining yanada qat’iylashishidan darak beradi.

Википедия начала официальное сотрудничество с крупными компаниями
Фонд Wikimedia, управляющий Википедией, официально объявил о достижении новых соглашений с крупными компаниями, работающими в области искусственного интеллекта. Об этом сообщает Zamin.uz.
В список этих компаний входят Amazon, Meta, Microsoft, Perplexity и Mistral AI. Теперь использование данных Википедии перестаёт быть простой привычкой, а становится официальным и платным сотрудничеством.
Согласно новым соглашениям, эти компании будут приобретать законное право доступа к данным Википедии через сервис Wikimedia Enterprise. Это направлено на предотвращение широко распространённого в интернете «несанкционированного скрейпинга» — незаконного сбора данных с сайта.
По словам представителей фонда, теперь использование контента Википедии будет осуществляться прозрачно и на законных основаниях. Хотя эти соглашения заключены на один год, ранее подобное сотрудничество не раскрывалось общественности.
В настоящее время к новым партнёрам присоединились такие компании, как Google и Ecosia. Фонд Wikimedia подчёркивает важную роль Википедии в развитии современных технологий.
Системы искусственного интеллекта, поисковые механизмы, голосовые помощники и многие другие сервисы активно используют информацию из энциклопедии. По позиции фонда, данные Википедии всё равно будут использоваться, но этот процесс должен быть организован справедливо и на законных основаниях.
Таким образом, сохраняя принцип «открытости для всех», Википедия официально требует плату от компаний, использующих большие объёмы информации. Это свидетельствует о дальнейшем ужесточении правил цифрового рынка в будущем.