Rossiya armiyasining yo‘qotishlari 163 mingdan oshdi
Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi keng ko‘lamli qurolli mojaro boshlanganidan buyon Rossiya armiyasining yo‘qotishlari haqida yangi ma’lumotlar e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
BBC rus xizmati va «Mediazona» nashri volontyorlar bilan hamkorlikda olib borgan surishtiruv natijalariga ko‘ra, 2026-yilning 13-yanvar holatiga kamida 163 606 nafar rossiyalik harbiyning o‘limi ochiq manbalar orqali tasdiqlangan. Ma’lumotlarga ko‘ra, halok bo‘lganlar orasida 6 302 nafari yuqori martabali ofitserlar hisoblanadi.
Shuningdek, 2024-yil kuzidan boshlab urushda eng ko‘p yo‘qotish ko‘ngilli askarlar (53 976 nafar) orasida kuzatilmoqda. Qamoqxonalardan yollangan mahkumlar va safarbarlikka jalb etilgan askarlar o‘rtasida ham o‘lim holatlari yuqoriligicha qolmoqda.
Yosh toifasida esa 33–38 yoshdagi erkaklar orasida yo‘qotishlar eng yuqori darajada. Bu yoshdagi askarlarning aksariyati urushga o‘z xohishiga ko‘ra borgan.
Ukraina Qurolli kuchlari Bosh shtabining ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiyaning umumiy yo‘qotishlari, ya’ni halok bo‘lgan va yaralangan harbiylar soni 1,1 milliondan oshgan. 2026-yil 17-yanvar holatiga kelib, Rossiyaning Ukrainaga bosqini 1424-kuniga yetib, urush davomiyligi bo‘yicha rekord o‘rnatdi.
Bundan tashqari, Rossiya kuchlari Ukraina energetika tizimiga yirik zarbalar berishda davom etmoqda. Ukraina Xavfsizlik xizmati bu hujumlarni «insoniyatga qarshi jinoyat» deb baholadi.
Isitish mavsumi boshidan buyon Ukraina energetika obyektlariga 256 ta havo hujumi uyushtirilgan. Rossiya kuchlari 11 ta gidroelektr stansiyasi va 45 ta yirik issiqlik elektr stansiyasini nishonga olgan.
«The New York Times» gazetasi Kiyevdagi joriy qishni urush boshlanganidan beri «eng og‘ir mavsum» deb atadi. Mutaxassislarning fikricha, faqat ismi-sharifi aniq bo‘lgan va o‘limi rasman tasdiqlangan shaxslar ro‘yxatga kiritilgan.
Real yo‘qotishlar soni bundan ancha yuqori bo‘lishi ehtimoldan xoli emas. Ukrainadagi energetik inqiroz urushning yakuniy natijasiga qanday ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi esa hali noma’lum.

Потери российской армии превысили 163 тысячи
С момента начала широкомасштабного вооружённого конфликта между Россией и Украиной появились новые данные о потерях российской армии. Об этом сообщает Zamin.uz.
По результатам расследования, проведённого русской службой BBC и изданием «Медиазона» совместно с волонтёрами, по состоянию на 13 января 2026 года подтверждена смерть не менее 163 606 российских военнослужащих на основе открытых источников. Согласно данным, среди погибших 6 302 высокопоставленных офицера.
Кроме того, с осени 2024 года наибольшие потери в войне наблюдаются среди добровольцев (53 976 человек). Среди заключённых, нанятых из тюрем, и мобилизованных военнослужащих количество смертей также остаётся высоким.
По возрастной категории наибольшие потери зафиксированы среди мужчин в возрасте от 33 до 38 лет. Большинство солдат этой возрастной группы отправились на войну по собственной воле.
По данным Главного штаба Вооружённых сил Украины, общие потери России, то есть количество погибших и раненых военнослужащих, превысили 1,1 миллиона. По состоянию на 17 января 2026 года вторжение России в Украину продолжается уже 1424 дня, установив рекорд по длительности войны.
Кроме того, российские силы продолжают наносить крупные удары по энергетической системе Украины. Служба безопасности Украины оценила эти атаки как «преступление против человечности».
С начала отопительного сезона по энергетическим объектам Украины было совершено 256 воздушных ударов. Российские войска нацелились на 11 гидроэлектростанций и 45 крупных тепловых электростанций.
Газета «The New York Times» назвала текущую зиму в Киеве «самым тяжёлым сезоном» с начала войны. По мнению экспертов, в список включены только лица с точно установленными именами и официально подтверждённой смертью.
Реальное число потерь, вероятно, значительно выше. Как энергетический кризис в Украине может повлиять на итог войны, пока неизвестно.