AQSh qo‘shinlari Ain al-Asad bazasidan chiqdi
Iroq mudofaa vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, AQSh qo‘shinlari mamlakat g‘arbidagi Ain al-Asad aviabazasidan to‘liq chiqib ketdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda ushbu baza butunlay Iroq armiyasi nazoratiga o‘tkazildi. Mazkur aviabaza uzoq yillar davomida AQSh va koalitsiya kuchlari tomonidan foydalanib kelingan edi.
2024 yilda Vashington va Bag‘dod o‘rtasida AQSh boshchiligidagi koalitsiya kuchlarini Iroqdan olib chiqish va ikki tomonlama xavfsizlik hamkorligini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuv imzolangan edi. Ushbu baza mintaqadagi ziddiyatli vaziyatlarda, ayniqsa, 2020 yilda Eron generali Qosim Sulaymoni o‘ldirilganidan so‘ng, Eronni qo‘llab-quvvatlovchi qurolli guruhlar tomonidan hujumga uchragan.
Iroq armiyasi vakilining so‘zlariga ko‘ra, AQSh qo‘shinlari bazani tark etgan, ammo ba’zi logistika masalalari sababli bir necha harbiy xodim bazada qolgan. Ushbu jarayonning tafsilotlari xavfsizlik nuqtai nazaridan oshkor qilinmagan.
Dastlabki rejalarga ko‘ra, AQSh qo‘shinlarining bir qismi 2025 yil sentyabriga qadar, qolganlari esa 2026 yil oxirigacha Iroqdan chiqib ketishi belgilangan edi. Hozircha chiqishning qachon boshlanganiga oid aniq ma’lumot rasmiy ravishda e’lon qilinmagan.

Силы США покинули базу Айн аль-Асад
По данным Министерства обороны Ирака, американские войска полностью покинули авиабазу Айн аль-Асад на западе страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь эта база полностью передана под контроль иракской армии. Эта авиабаза долгое время использовалась силами США и коалиции.
В 2024 году между Вашингтоном и Багдадом было подписано соглашение о выводе коалиционных сил под руководством США из Ирака и установлении двустороннего сотрудничества в области безопасности. Эта база подвергалась атакам вооружённых группировок, поддерживающих Иран, особенно после убийства иранского генерала Касема Сулеймани в 2020 году.
По словам представителя иракской армии, американские войска покинули базу, однако из-за некоторых логистических вопросов несколько военнослужащих остались на базе. Подробности этого процесса по соображениям безопасности не разглашаются.
Согласно первоначальным планам, часть американских войск должна была покинуть Ирак к сентябрю 2025 года, а остальные — к концу 2026 года. Пока официально не объявлено, когда именно начался вывод войск.