AQSh rasmiylari Kanadaning Xitoyda ishlab chiqarilgan elektromobillarni o‘z bozoriga kiritish qarorini keskin tanqid qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ularning fikricha, bu qaror Kanada uchun salbiy oqibatlarga olib kelishi mumkin. AQSh Transport vaziri Shon Daffi bu qarorni xato deb atab, Kanada kelajakda bundan afsuslanishi mumkinligini ta’kidladi.
Kanada 2024 yilda Xitoy elektromobillariga 100 foizlik boj joriy qilgan bo‘lsa-da, yaqinda 49 mingtagacha avtomobil importiga ruxsat berdi. AQSh rasmiylari bu holat Shimoliy Amerikada Xitoy mahsulotlari ta’sirini oshirishi mumkinligidan xavotir bildirmoqda.
Shu bilan birga, ular bu avtomobillar AQSh bozoriga kiritilmasligini qat’iy ta’kidlamoqda. AQSh Savdo vakili Jamison Grirning so‘zlariga ko‘ra, ushbu qaror AQSh avtomobil sanoatiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri zarar yetkazmaydi.
U bu avtomobillar faqat Kanadaga kiritilishini, AQSh hududiga kirishiga ruxsat berilmasligini bildirdi. Shuningdek, AQShda avtomobillarga qo‘yilgan xavfsizlik va axborot tizimlari bo‘yicha talablar Xitoy elektromobillarining bozorga kirishini qiyinlashtiradi.
AQSh siyosatchilari va qonunchilari Xitoy elektromobillarini mamlakat xavfsizligi uchun tahdid deb hisoblashmoqda. Ular AQSh avtomobil sanoatini himoya qilishni muhim deb biladi.
Shu sababli, Kanadaning bu qarori AQSh tomonidan tanqid qilinmoqda va bu masala yaqin kelajakda ham muhokama qilinishi kutilmoqda.

США раскритиковали решение Канады по китайским электромобилям
Официальные лица США резко раскритиковали решение Канады разрешить ввоз электромобилей китайского производства на свой рынок. Об этом сообщает Zamin.uz.
По их мнению, это решение может иметь негативные последствия для Канады. Министр транспорта США Шон Даффи назвал это решение ошибочным и подчеркнул, что Канада может пожалеть об этом в будущем.
Хотя Канада ввела 100-процентную пошлину на китайские электромобили в 2024 году, недавно она разрешила импорт до 49 тысяч автомобилей. Официальные лица США выражают обеспокоенность тем, что это может увеличить влияние китайской продукции в Северной Америке.
В то же время они категорически подчеркивают, что эти автомобили не будут допущены на рынок США. По словам торгового представителя США Джеймисона Грира, это решение не нанесет прямого ущерба автомобильной промышленности США.
Он сообщил, что эти автомобили будут допущены только в Канаду и не получат разрешения на въезд на территорию США. Кроме того, требования по безопасности и информационным системам для автомобилей в США усложняют выход китайских электромобилей на рынок.
Политики и законодатели США считают китайские электромобили угрозой национальной безопасности страны. Они считают важным защиту автомобильной промышленности США.
По этой причине решение Канады подвергается критике со стороны США, и ожидается, что этот вопрос будет обсуждаться и в ближайшем будущем.