Eronning Pokistondagi elchisi Rezo Amiri Mog‘addam Islomobodga tashrifi davomida Tehron va AQSh o‘rtasidagi siyosiy taranglik haqida bayonot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, AQSh prezidenti Donald Tramp Eron tomoniga urush boshlash niyati yo‘qligini bildirib, Tehrondan ham o‘zini tuta olishni so‘ragan. Bu haqda ommaviy axborot vositalari xabar berdi.
Diplomatning so‘zlariga ko‘ra, mazkur xabar unga tungi soat 1:00 atrofida yetib kelgan. Xabarda Trampning Eronni nishonga olish niyati yo‘qligi, biroq mintaqadagi AQSh obyektlariga hujum qilmaslikni talab qilgani aytilgan.
Ushbu murojaat AQShning Eron ichidagi noroziliklar fonida harbiy aralashuv ehtimoli haqida yangragan tahdidlar ortidan kelgani ta’kidlandi. Shuningdek, elchi Eron fuqarolarining tinch norozilik bildirish huquqini tan olganini va hukumat namoyishchilar bilan muloqot olib borayotganini aytdi.
Biroq u G‘arb ommaviy axborot vositalarini zo‘ravonlikni qo‘zg‘atishda aybladi va bu voqealar mamlakat tarixidagi eng og‘ir holatlardan biri bo‘lganini qayd etdi. Uning aytishicha, qurollangan guruhlar masjidlarga hujum qilib, yonib ketish hodisalarini keltirib chiqargan.
Tehron rasmiylari esa vaziyat nazorat ostida ekanini va noroziliklar barham topganini ma’lum qildi. Ammo Eron yuqori jangovar shaylik rejimini saqlab qolgan va havo hududini vaqtincha yopgan.
Elchi agar AQSh yoki Isroil tomonidan tajovuz bo‘lsa, Eron ularning mintaqadagi obyektlariga javob zarbalari berishga tayyorligini aytdi. Mog‘addam Pokistonga ko‘rsatilayotgan hamkorlik uchun minnatdorlik bildirdi.
Unga ko‘ra, 44 yillik sanksiyalar bosimi sharoitida Eron uchun musulmon davlatlarining ma’naviy va siyosiy qo‘llab-quvvatlovi moddiy yordamdan ko‘ra muhimroqdir. Eslatib o‘tamiz, Eronda milliy valyutaning qadrsizlanishi va yuqori inflyatsiya tufayli 28 dekabrdan boshlab norozilik namoyishlari avj olgan.
Dastlab Tehrondagi Katta bozorda ish tashlashlar boshlangan, keyinchalik namoyishlar mamlakatning boshqa hududlariga ham tarqalgan. OAV ma’lumotlariga ko‘ra, bu voqealar davomida qurbonlar soni yuzlabdan minglabgacha bo‘lgan oraliqda baholanmoqda.

Посол Ирана: Трамп не намерен начинать войну
Посол Ирана в Пакистане Реза Амири Могаддам во время визита в Исламабад сделал заявление о политической напряжённости между Тегераном и США. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, президент США Дональд Трамп заявил, что не намерен начинать войну с Ираном и попросил Тегеран сдерживаться. Об этом сообщили средства массовой информации.
По словам дипломата, эта информация дошла до него около 1:00 ночи. В сообщении говорилось, что Трамп не планирует наносить удары по Ирану, однако потребовал не атаковать объекты США в регионе.
Это обращение последовало на фоне угроз возможного военного вмешательства США в Иране на фоне протестов внутри страны. Также посол отметил, что иранские граждане имеют право на мирные протесты, и правительство ведёт диалог с демонстрантами.
Однако он обвинил западные СМИ в разжигании насилия и отметил, что эти события стали одними из самых тяжёлых в истории страны. По его словам, вооружённые группы нападали на мечети, вызывая случаи поджогов.
Официальные лица Тегерана заявили, что ситуация находится под контролем и протесты прекратились. Однако Иран сохранил высокий боевой режим и временно закрыл воздушное пространство.
Посол заявил, что в случае агрессии со стороны США или Израиля Иран готов нанести ответные удары по их объектам в регионе. Могаддам выразил благодарность Пакистану за оказываемое сотрудничество.
По его словам, в условиях 44-летнего давления санкций духовная и политическая поддержка мусульманских стран для Ирана важнее материальной помощи. Напомним, что в Иране с 28 декабря из-за обесценивания национальной валюты и высокой инфляции начались массовые протесты.
Сначала забастовки начались на Большом рынке в Тегеране, затем протесты распространились на другие регионы страны. По данным СМИ, количество жертв оценивается от сотен до тысяч.