Minnesotadagi namoyishlar uchun harbiylar jalb qilinishi mumkin
*The Washington Post* nashrining xabar berishicha, Pentagonning yuqori martabali vakillari AQSh armiyasining harbiy bo‘linmalariga Minnesota shtatiga ko‘chishga tayyor turish bo‘yicha ko‘rsatma bergan. Namoyishlar immigratsiya politsiyasi (ICE) harakatlariga qarshi noroziliklar tufayli yuzaga kelgan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Alyaskada joylashgan 11-havo-desant diviziyasining ikki piyoda bataloni bu jarayonga jalb qilinishi mumkin. Ushbu bo‘linmalar qattiq sovuq sharoitlarda xizmat qilishga moslashgan, chunki Minnesota shimolida harorat kunduzlari -15°C, kechalari esa -20°C dan past bo‘lishi kuzatilmoqda.
Pentagon vakillari bu chora-tadbirlarni “oqilona rejalashtirish” deb atashgan va hozircha yakuniy qaror qabul qilinmaganini ma’lum qilishgan. Namoyishlarga 7-yanvar kuni Minneapolis shahrida ICE agentining AQSh fuqarosi Rene Nikol Gudni otib o‘ldirishi sabab bo‘lgan.
Ushbu hodisadan so‘ng shaharda kundalik noroziliklar davom etmoqda. Minneapolis meri Jeykob Frey va Minnesota shtati gubernatori Tim Uolz ICE xodimlarining harakatlarini keskin tanqid qilib, ularni xavfsizlikka tahdid sifatida baholashgan.
Shu bilan birga, Adliya vazirligi mazkur rasmiylarga nisbatan ICE faoliyatiga to‘sqinlik qilishda gumon qilib, tergov boshlagan. Vaziyat siyosiy tus olmoqda.
Sobiq prezident Donald Tramp 1807-yilgi “Isyon to‘g‘risidagi qonun”ni qo‘llash ehtimolini bildirgan va namoyishchilarni “isyonchilar” deb atagan. Minnesota shimolidagi vaziyat AQShda nafaqat mahalliy noroziliklar, balki federal immigratsiya siyosati va ichki siyosiy kurashlar bilan bog‘liq muhim masalaga aylandi.
Agar harbiylar jalb qilinsa, bu qarorning oqibatlari mamlakat bo‘ylab keng muhokamalarga sabab bo‘lishi kutilmoqda.

Военные могут быть привлечены к демонстрациям в Миннесоте
В штате Миннесота, США, готовятся к привлечению 1500 военнослужащих в связи с продолжающимися протестами. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания *The Washington Post*, высокопоставленные представители Пентагона отдали указание военным подразделениям армии США быть готовыми к переброске в штат Миннесота. Протесты возникли в ответ на действия иммиграционной полиции (ICE).
По данным, к этому процессу могут быть привлечены два пехотных батальона 11-й воздушно-десантной дивизии, базирующейся на Аляске. Эти подразделения приспособлены к службе в суровых холодных условиях, так как в северной части Миннесоты температура днем достигает -15°C, а ночью опускается ниже -20°C.
Представители Пентагона назвали эти меры «разумным планированием» и сообщили, что окончательное решение пока не принято. Протесты начались после того, как 7 января в Миннеаполисе агент ICE застрелил гражданина США Рене Никол Гудни.
После этого в городе продолжаются ежедневные акции протеста. Мэр Миннеаполиса Джейкоб Фрей и губернатор штата Миннесота Тим Уолц резко раскритиковали действия сотрудников ICE, назвав их угрозой безопасности.
В то же время Министерство юстиции начало расследование в отношении этих чиновников по подозрению в препятствовании деятельности ICE. Ситуация приобретает политический характер.
Бывший президент Дональд Трамп выразил возможность применения закона о восстании 1807 года и назвал протестующих «мятежниками». Ситуация на севере Миннесоты стала важным вопросом в США, связанным не только с местными протестами, но и с федеральной иммиграционной политикой и внутренними политическими борьбами.
Если военные будут привлечены, ожидается, что последствия этого решения вызовут широкие обсуждения по всей стране.