GMO investitsiya kompaniyasining hammuassisi va bozorlardagi "pufak"larni erta aniqlash bilan tanilgan Jeremi Grentem sun’iy intellekt (SI) atrofidagi hozirgi shov-shuvni klassik bozor pufagi alomatlariga o‘xshatdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu fikrlarini Bloomberg’ning Merryn Talks Money podkastida bayon etib, ushbu holat bozorning oxir-oqibat og‘riqli korreksiya bilan tugashi ehtimolini bildirdi. Grentemning ta’kidlashicha, sun’iy intellekt iqtisodiyot va biznesni tubdan o‘zgartirish salohiyatiga ega.
Biroq, moliyaviy bozorlar yana eski ssenariyni qaytarmoqda: investorlar texnologiyaning real iqtisodiy ta’siridan ko‘ra yuqoriroq natijalarni kutmoqda va aktivlar bahosi haddan tashqari oshib ketmoqda. U XIX asrda temir yo‘llar rivojlanishi va 1990-yillar oxiridagi internet inqilobi davrida ham xuddi shunday holatlar kuzatilganini eslatib o‘tdi.
Grentem uzoq muddatli investitsiya uchun eng ishonchli yondashuv sifatida arzon baholangan aktivlarni sotib olishni tavsiya qildi. Uning fikricha, bozorda mashhur bo‘lgan kichik kapitallashuv effekti kabi strategiyalar ham aslida bitta tamoyilga asoslanadi: qadrsizlangan aktivlarni sotib olish va yuqori baholanganlarini sotish.
Shuningdek, Grentem AQSh fond bozorining hozirda ortiqcha baholanganini qayd etdi. Bunday o‘sish sun’iy intellektga yo‘naltirilgan katta hajmdagi investitsiyalar va investorlarning yuqori xatti-harakatlari bilan bog‘liq.
Ammo u narxlar qanchalik yuqori bo‘lsa, kelajakdagi daromad shunchalik past bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi. Shu bilan birga, Grentem investorlarni AQSh bozoridan to‘liq chiqib ketishga chaqirmadi.
U eng istiqbolli imkoniyatlarni venchur sarmoyalar va startaplar segmentida ko‘rayotganini ma’lum qildi. Uning fikricha, bu sohalarda sun’iy intellektning haqiqiy salohiyati hali to‘liq baholanmagan.

Grentem: На рынке искусственного интеллекта существует риск пузыря
Сооснователь инвестиционной компании GMO и известный ранним выявлением «пузырей» на рынках Джереми Грентем сравнил нынешний ажиотаж вокруг искусственного интеллекта (ИИ) с классическими признаками рыночного пузыря. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он высказал это мнение в подкасте Bloomberg Merryn Talks Money, отметив, что ситуация может закончиться болезненной коррекцией рынка. По словам Грентема, искусственный интеллект обладает потенциалом коренным образом изменить экономику и бизнес.
Однако финансовые рынки повторяют старый сценарий: инвесторы ожидают более высоких результатов, чем реальное экономическое воздействие технологий, и цены на активы чрезмерно завышены. Он напомнил, что подобные ситуации наблюдались в XIX веке во время развития железных дорог и в конце 1990-х годов во время интернет-революции.
Грентем рекомендовал в качестве наиболее надежного подхода для долгосрочных инвестиций покупать недооценённые активы. По его мнению, стратегии, популярные на рынке, такие как эффект малой капитализации, на самом деле основаны на одном принципе: покупать недооценённые активы и продавать переоценённые.
Также Грентем отметил, что фондовый рынок США в настоящее время переоценён. Такой рост связан с крупными инвестициями, направленными на искусственный интеллект, и высокой активностью инвесторов.
Однако он подчеркнул, что чем выше цены, тем ниже могут быть будущие доходы. При этом Грентем не призвал инвесторов полностью выходить с американского рынка.
Он заявил, что видит самые перспективные возможности в сегментах венчурных инвестиций и стартапов. По его мнению, в этих сферах потенциал искусственного интеллекта ещё не полностью оценён.
Грентем подробно изложил свои взгляды в книге «The Making of a Permabear: The Perils of Long-Term Investing in a Short-Term World», посвящённой краткосрочным подходам на рынках и рискам долгосрочных инвестиций.