Kanada AQSh bosqini xavfiga qarshi tayyorgarlik ko‘rmoqda
Kanada armiyasi AQSh tomonidan ehtimoliy bosqin xavfi yuzasidan turli ssenariylarni ko‘rib chiqmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Globe and Mail nashrining xabariga ko‘ra, Kanada harbiylari bunday vaziyatda partizanlik usullarini muhim yo‘nalish sifatida o‘rganmoqda. Ushbu usullar orasida kichik guruhlar harakati, yashirin qarshilik ko‘rsatish va hududiy ustunlikni qo‘llash kabi taktikalarga e’tibor qaratilmoqda.
Manbalarning ta’kidlashicha, harbiylar Afg‘onistondagi tajribaga asoslangan qo‘zg‘olon taktikalari bo‘yicha ham tahlillar o‘tkazmoqda. Bu usullar turli strategik yondashuvlarni, jumladan, sabotaj operatsiyalarini va dronlar yordamida hujum uyushtirish imkoniyatlarini o‘z ichiga oladi.
Bundan tashqari, Kanada qo‘mondonlari AQShning ehtimoliy hujumini to‘liq qaytarish uchun mavjud qurol-yarog‘ yetarli emasligini tan olgan. Shu sababli, ular nomutanosib kurash usullari, ya’ni kichik, lekin samarali harbiy operatsiyalarga ehtiyoj bo‘lishi mumkinligini ta’kidlamoqda.

Канада готовится к угрозе вторжения США
Армия Канады рассматривает различные сценарии в связи с возможной угрозой вторжения со стороны США. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания Globe and Mail, канадские военные изучают партизанские методы как важное направление в такой ситуации. Среди этих методов особое внимание уделяется действиям малых групп, скрытному сопротивлению и применению территориального преимущества.
По словам источников, военные также проводят анализ повстанческих тактик, основанных на опыте в Афганистане. Эти методы включают различные стратегические подходы, в том числе операции саботажа и возможность проведения атак с помощью дронов.
Кроме того, командование Канады признало, что имеющегося оружия недостаточно для полного отражения возможного нападения США. Поэтому они подчеркивают необходимость использования несоразмерных методов борьбы, то есть малых, но эффективных военных операций.