Rossiya hujumlari Kiyevni elektrsiz qoldirdi
Rossiya tomonidan amalga oshirilgan hujumlar natijasida Kiyev shahrining katta qismi elektrsiz qoldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Reuters agentligi xabariga ko‘ra, shahar hududining 60 foizdan ortig‘ida elektr ta’minoti uzilgan. Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiy ushbu holat haqida ijtimoiy tarmoqlarda ma’lumot berdi.
Prezidentning ta’kidlashicha, Kiyevda ertalab 4 mingga yaqin bino isitilmayapti. Havo harorati sovuq bo‘lib, minglab aholi bir necha soatdan beri elektrsiz yashamoqda.
Shuningdek, Sharqdagi Xarkiv viloyatida ham elektr ta’minoti jiddiy zarar ko‘rgan. Viloyat rahbari Oleg Sinihubovning so‘zlariga ko‘ra, chorshanba kuni 520 ming iste’molchi elektrsiz qolgan.
Bu raqam avvalgi kunlarga nisbatan kamaygan bo‘lsa-da, hudud yana hujumga uchragan. Janubiy Odesa viloyatida esa DTEK kompaniyasining bir inshooti zarar ko‘rgan, natijada minglab xonadon elektr ta’minotisiz qolgan.
Ayrim hududlarda elektr tiklangan bo‘lsa-da, kun davomida uzilishlar davom etmoqda. Bu holat mobil aloqa xizmatlariga ham ta’sir qildi.
Kyivstar mobil tarmog‘ining taxminan 10 foizi ishlamay qolgan. Mazkur vaziyat Ukraina aholisining kundalik hayotiga jiddiy ta’sir ko‘rsatmoqda.

Российские атаки оставили Киев без электричества
В результате атак, осуществленных Россией, большая часть города Киев осталась без электричества. Об этом сообщил Zamin.uz.
По данным агентства Reuters, электроснабжение было прервано более чем в 60 процентах территории города. Президент Украины Владимир Зеленский сообщил об этом в социальных сетях.
По словам президента, утром в Киеве около 4 тысяч зданий не отапливаются. Температура воздуха холодная, и тысячи жителей уже несколько часов живут без электричества.
Кроме того, в восточной Харьковской области электроснабжение также серьезно пострадало. По словам главы области Олега Синегубова, в среду 520 тысяч потребителей остались без электричества.
Хотя эта цифра уменьшилась по сравнению с предыдущими днями, регион снова подвергся атакам. В южной Одесской области пострадало одно из сооружений компании DTEK, в результате чего тысячи домов остались без электроснабжения.
В некоторых районах электричество восстановлено, однако перебои продолжаются в течение дня. Эта ситуация также повлияла на услуги мобильной связи.
Около 10 процентов мобильной сети Kyivstar перестали работать. Эта ситуация серьезно влияет на повседневную жизнь населения Украины.