AQShning sobiq prezidenti Donald Tramp Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi urushni yakunlash bo‘yicha kelishuvga erishish imkoniyati sezilarli darajada yaqinlashganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu haqda Shveysariyaning Davos shahrida o‘tayotgan Jahon iqtisodiy forumi davomida o‘z fikrlarini bildirdi. Trampning so‘zlariga ko‘ra, tomonlar hozirda kelishuvga erishish uchun yetarli darajada yaqinlashgan.
U, shuningdek, Rossiya va Ukraina rahbarlari muzokaralarga bormaslik oqilona qaror bo‘lmasligini ta’kidladi. Tramp urushni diplomatik yo‘l bilan yakunlash mumkinligiga ishonch bildirgan.
Donald Tramp o‘z nutqida Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy bilan uchrashuv rejalashtirilganini ham ma’lum qildi. Ushbu uchrashuv davomida urushni to‘xtatish va tinchlikka erishish masalalari muhokama qilinishi kutilmoqda.
Tramp bu bayonotlarni forum doirasidagi savol-javob sessiyasida bergan. Mazkur forumda global xavfsizlik, iqtisodiy rivojlanish va xalqaro mojarolarni hal etish kabi dolzarb mavzular ko‘rib chiqilmoqda.

Трамп: Война между Россией и Украиной близка к завершению
Бывший президент США Дональд Трамп заявил, что возможность достижения соглашения о завершении войны между Россией и Украиной значительно приблизилась. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он высказался об этом во время Всемирного экономического форума, проходящего в швейцарском Давосе. По словам Трампа, стороны сейчас достаточно близки к достижению соглашения.
Он также подчеркнул, что для лидеров России и Украины было бы неразумно не идти на переговоры. Трамп выразил уверенность в том, что войну можно завершить дипломатическим путем.
Дональд Трамп также сообщил, что запланирована встреча с президентом Украины Владимиром Зеленским. Во время этой встречи ожидается обсуждение вопросов прекращения войны и достижения мира.
Трамп сделал эти заявления в ходе сессии вопросов и ответов в рамках форума. На данном форуме рассматриваются актуальные темы, такие как глобальная безопасность, экономическое развитие и разрешение международных конфликтов.