HAMAS va AQSH o‘rtasida kelishuv ehtimoli muhokamada
Arab ommaviy axborot vositalarida G‘azo hududi atrofidagi vaziyat bo‘yicha yangi va bahsli xabarlar tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sky News Arabia nashri Falastin manbalariga tayanib, HAMAS va AQSH o‘rtasida ma’lum bir kelishuvga erishilgan bo‘lishi mumkinligini ma’lum qildi. Ushbu kelishuvga ko‘ra, HAMAS o‘z qurollarini hamda G‘azodagi tunnellar xaritalarini taqdim etishi, buning evaziga esa siyosiy partiya sifatida tan olinishi va Isroil hujumlaridan himoya kafolatlariga ega bo‘lishi mumkin.
Manbaga ko‘ra, kelishuvda yana bir muhim shart mavjud: HAMASning siyosiy va harbiy yetakchilari istasa, G‘azo sektorini tark etishga ruxsat berilishi ko‘zda tutilgan. Shuningdek, AQSH HAMAS yetakchilariga yoki xorijdagi boshqa rahbarlariga qarshi harbiy zarba bermaslikni kafolatlash ehtimolini muhokama qilgan.
Xabarlarda yana bir qiziqarli jihat keltirilgan: Vashington G‘azoning yangi ma’muriyatiga ayrim HAMAS politsiyachilari va sobiq xodimlarini qo‘shishga tayyorligini bildirgan. Biroq bu jarayon ularning Isroil va AQSH tomonidan xavfsizlik tekshiruvidan o‘tish sharti bilan amalga oshirilishi mumkinligi ta’kidlangan.
Bu esa masalani faqat qurolni topshirish bilan cheklamay, kelgusidagi boshqaruv tizimida kimlar qolishi yoki ketishi kabi masalalarni ham qamrab olishini anglatadi. Shunga qaramay, manbalar AQSH vositachilar orqali Isroilning bir qator qat’iy shartlari borligini yetkazganini qayd etmoqda.
Xususan, Isroil HAMASni siyosiy partiya sifatida tan olish fikriga qarshi ekani ma’lum qilingan. Bu esa, hatto kelishuv yuzaga kelgan taqdirda ham, tomonlar o‘rtasida jiddiy tortishuvlar va muhokamalar davom etishini ko‘rsatmoqda.
Ayni paytda bu ma’lumotlar rasmiy tasdiqlangan yakuniy kelishuv emas, balki bir manbaga asoslangan xabarlar zanjiridir. Agar ushbu ssenariy haqiqatga yaqin bo‘lsa, G‘azo hududida yangi siyosiy formatga o‘tish jarayoni boshlanishi ehtimoli mavjud.
Eng katta savol esa shundaki, tomonlar ushbu kelishuvni amalda ro‘yobga chiqarishga qodirmi yoki qarama-qarshi pozitsiyalar yana to‘qnash keladimi?

Обсуждается вероятность соглашения между ХАМАС и США
В арабских СМИ появились новые и спорные сообщения о ситуации вокруг сектора Газа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Издание Sky News Arabia, ссылаясь на палестинские источники, сообщило, что между ХАМАС и США возможно достигнуто определённое соглашение. Согласно этому соглашению, ХАМАС может предоставить свои вооружения и карты туннелей в Газе, взамен получив признание в качестве политической партии и гарантии защиты от израильских атак.
По данным источника, в соглашении предусмотрено ещё одно важное условие: политическим и военным лидерам ХАМАС будет разрешено покинуть сектор Газа по своему желанию. Кроме того, США обсуждали возможность гарантировать, что не будут наносить военные удары по лидерам ХАМАС или другим руководителям за рубежом.
В сообщениях также отмечается интересный момент: Вашингтон выразил готовность включить некоторых полицейских ХАМАС и бывших сотрудников в новую администрацию Газы. Однако этот процесс может быть осуществлён при условии прохождения ими проверки безопасности со стороны Израиля и США.
Это означает, что вопрос не ограничивается только сдачей оружия, но также охватывает вопросы того, кто останется или уйдёт в будущей системе управления. Тем не менее, источники отмечают, что через посредников США передали ряд жёстких условий Израиля.
В частности, известно, что Израиль выступает против признания ХАМАС в качестве политической партии. Это показывает, что даже в случае достижения соглашения между сторонами будут продолжаться серьёзные споры и обсуждения.
В настоящее время эти данные не являются официально подтверждённым окончательным соглашением, а представляют собой цепочку сообщений, основанных на одном источнике. Если этот сценарий близок к реальности, возможно начало процесса перехода к новому политическому формату в секторе Газа.
Самый большой вопрос заключается в том, смогут ли стороны реализовать это соглашение на практике или противоположные позиции вновь столкнутся?