Sobiq snoubordchi narkotrafik boshlig‘i sifatida hibsga olindi
Kanada sporti tarixida bir vaqtlar katta umid bilan qaralgan, ammo keyinchalik butunlay boshqa yo‘lni tanlagan shaxs yana jamoatchilik e’tiboriga tushdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sobiq snoubordchi Rayan Jeyms Uedding 22-yanvar kuni Meksikada hibsga olindi. Bu haqda AQSH Federal qidiruv byurosi (FQB) direktori Kesh Patel ma’lum qildi.
AQSH rasmiylariga ko‘ra, 44 yoshli Uedding “Sinaloa” karteli bilan aloqador bo‘lgan va so‘nggi o‘n yil davomida Meksikada yashirinib yurgan. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, u Kolumbiyadan yuzlab kilogramm kokainni Meksika va Janubiy Kaliforniya orqali AQSH va Kanadaga olib o‘tgan katta narkotrafik tarmog‘ini boshqargan.
Kesh Patel Ueddingni Pablo Eskobar va Xoakin “El Chapo” Gusman kabi mashhur narkobaronlar bilan solishtirgan. AQSH bosh prokurori Pem Bondining ma’lumotiga ko‘ra, Uedding AQSHga olib ketilgan va u yerda sud oldida javob beradi.
Uedding 2025-yil mart oyida FQBning “eng ko‘p qidirilayotgan o‘n nafar” ro‘yxatiga kiritilgan edi. Uning qayerdaligi haqida aniq ma’lumot bergan shaxsga dastlab 15 million dollar mukofot e’lon qilingan, keyinchalik bu miqdor oshirilgani haqida FQB ma’lumot bergan.
Sud hujjatlariga ko‘ra, Ueddingning jinoiy faoliyati 2008-yilda boshlangan. 2009-yilda u kokain tarqatish bo‘yicha jinoyatga sheriklikda aybdor deb topilib, federal qamoq jazosiga hukm qilingan.
2011-yilda ozodlikka chiqqanidan keyin u giyohvand moddalar savdosi bilan bog‘liq “imperiya”ni qurishga kirishgani aytilmoqda. So‘nggi oylarda Meksikada Ueddingga tegishli deb taxmin qilinayotgan qimmatbaho mulklar musodara qilingan.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, bu mulklar orasida qiymati 40 million dollarga baholangan mototsikllar, Olimpiada medallari va boshqa qimmatbaho buyumlar bor. Ushbu voqea sportdan chiqqan bir insonning jinoiy guruh bilan bog‘lanib, xalqaro xavfsizlikka tahdid soluvchi tarmoqni boshqarishgacha borib yetganini ko‘rsatadi.
Endi asosiy savol — AQSHdagi sud jarayonlari qanday kechadi va ayblovlar qanchalik isbotlanadi? Buni rasmiy tergov va sud qarorlari hal qiladi.

Бывший сноубордист арестован в качестве главы наркокартеля
В истории канадского спорта был человек, на которого когда-то возлагали большие надежды, но позже он выбрал совершенно другой путь и вновь привлек внимание общественности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Бывший сноубордист Райан Джеймс Уэддинг был арестован 22 января в Мексике. Об этом сообщил директор Федерального бюро расследований США (ФБР) Кеш Патель.
По данным американских официальных лиц, 44-летний Уэддинг был связан с картелем «Синалоа» и последние десять лет скрывался в Мексике. Согласно материалам расследования, он возглавлял крупную наркосеть, которая перевозила сотни килограммов кокаина из Колумбии через Мексику и Южную Калифорнию в США и Канаду.
Кеш Патель сравнил Уэддинга с известными наркобаронами Пабло Эскобаром и Хоакином «Эль Чапо» Гусманом. По информации генерального прокурора США Пэма Бонди, Уэддинг был доставлен в США и предстоит предстать перед судом.
В марте 2025 года Уэддинг был включён в список «десяти самых разыскиваемых» ФБР. За информацию о его местонахождении первоначально была объявлена награда в 15 миллионов долларов, позже сумма была увеличена, как сообщает ФБР.
Согласно судебным документам, преступная деятельность Уэддинга началась в 2008 году. В 2009 году он был признан виновным в соучастии в распространении кокаина и приговорён к федеральному тюремному заключению.
После освобождения в 2011 году, как сообщается, он начал строить «империю», связанную с торговлей наркотиками. В последние месяцы в Мексике были конфискованы дорогие имущества, предположительно принадлежащие Уэддингу.
По официальным данным, среди этих активов находятся мотоциклы стоимостью 40 миллионов долларов, олимпийские медали и другие ценные предметы. Этот случай показывает, как человек, покинувший спорт, связался с преступной группировкой и возглавил сеть, представляющую угрозу международной безопасности.
Теперь главный вопрос — как пройдут судебные процессы в США и насколько обвинения будут доказаны? Это решат официальные расследования и судебные решения.