Xitoyda inson aniqligida otuvchi dron sinovdan o‘tdi
Xitoyda maxsus operatsiyalar uchun mo‘ljallangan yangi dron sinovdan o‘tkazilgani haqida xabar tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qurilma inson kattaligidagi nishonni 100 metr masofadan yuqori aniqlikda urishga qodir ekani qayd etilgan. Sinov jarayonida dron piyodalar miltig‘i yordamida 20 marta o‘q uzgan va barcha o‘qlar nishonga tekkan.
Shuningdek, 11 santimetr radius ichida joylashgan o‘qlar soni aniqlik darajasining yuqori ekanini ko‘rsatgan. Mazkur dron Wuhan Guide Infrared kompaniyasi hamda Xitoy quruqlik qo‘shinlari maxsus operatsiyalar akademiyasi hamkorligida yaratilgan.
Qurilmaning asosiy xususiyati oddiy miltiqni o‘rnatish imkoniyati ekani aytilmoqda. Mutaxassislar bunday aniqlikka erishish uchun maxsus dasturiy ta’minot ishlab chiqishgan.
Ushbu dastur masofa, shamol tezligi va dronning balandligini hisobga olib, o‘q uzish burchagini avtomatik tarzda moslab turadi. Texnologiyadagi bunday yutuqlar faqat texnik rivojlanish sifatida emas, balki xavfsizlik, qoidalar va nazorat masalalarini ham kun tartibiga olib chiqishi muqarrar.
Kelajakda bunday qurilmalar qo‘llanilishida yangi cheklovlar va tartiblar joriy qilinishi ehtimoldan xoli emas.

В Китае испытан дрон с функцией распознавания человека
В Китае сообщили о проведении испытаний нового дрона, предназначенного для специальных операций. Об этом сообщает Zamin.uz.
Отмечается, что это устройство способно с высокой точностью поражать цель размером с человека на расстоянии 100 метров. Во время испытаний дрон выстрелил 20 раз с помощью пистолета-пулемёта и все пули попали в цель.
Кроме того, количество пуль, попавших в радиус 11 сантиметров, свидетельствует о высокой точности. Этот дрон был создан в сотрудничестве компании Wuhan Guide Infrared и Академии специальных операций сухопутных войск Китая.
Основной особенностью устройства является возможность установки обычного автомата. Специалисты разработали специальное программное обеспечение для достижения такой точности.
Данная программа автоматически регулирует угол стрельбы, учитывая расстояние, скорость ветра и высоту дрона. Такие достижения в технологиях не только представляют технический прогресс, но и неизбежно поднимают вопросы безопасности, правил и контроля.