Ruminiya prezidenti: Moldova fuqarolari qarori hal qiluvchi bo‘ladi
Ruminiya prezidenti Nikusor Dan Moldova bilan birlashish masalasidagi referendum taklifiga ehtiyotkorona munosabat bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bunday masalada asosiy va hal qiluvchi so‘z Moldova fuqarolariga tegishli ekanini ta’kidladi. Prezidentning fikricha, hozirgi paytda Moldova jamiyatida birlashuvni ommaviy qo‘llab-quvvatlash darajasi yetarli emas.
Fokshani shahridagi chiqishida Dan Moldova mustaqil davlat ekanini va Ruminiya uning fuqarolari qarorlariga hurmat bilan yondashishini qayd etdi. Agar kelajakda Moldovadagi jamoatchilik fikri o‘zgaradigan bo‘lsa, Ruminiya yangi sharoitlarga mos harakat qilishini bildirdi.
Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, bu masalada hissiyotlarga emas, balki Moldova fuqarolarining tanloviga asoslanish lozim. Shu bilan birga, Ruminiya Moldovaning Yevropa Ittifoqiga qo‘shilish istagini qo‘llab-quvvatlashini alohida ta’kidladi.
Bu “birlashuv bo‘lmaydi” degani, “hamkorlik tugaydi” degan ma’noni anglatmaydi. Aksincha, Ruminiyaning hozirgi asosiy maqsadi Moldovaning Yevropa Ittifoqi bilan integratsiyasini qo‘llab-quvvatlash va mamlakatdagi islohotlarni rag‘batlantirishdir.
Moldova prezidenti Maya Sandu esa Britaniyada bergan intervyusida, agar birlashuv bo‘yicha referendum o‘tkazilsa, shaxsan Ruminiya bilan birlashishni qo‘llab ovoz berishini aytgan. U bu qarorini Rossiyadan kelayotgan xavflar va kichik davlat uchun suverenlikni saqlash oson emasligi bilan izohlagan.
Moldova bosh vaziri Aleksandru Muntyanu ham bu fikrni ma’qullagani haqida xabarlar bor. Hozirda Ruminiya tezkor referendum o‘tkazish ssenariyasini qo‘llab-quvvatlamayapti, ammo Moldova tomonida ba’zi yetakchilar o‘z shaxsiy pozitsiyalarini oshkora bildirmoqda.
Yaqin kelajakdagi asosiy savol shuki: Moldova qaysi yo‘nalishda tezroq harakat qiladi — Ruminiya bilan ramziy birlashuv masalasini muhokama qilishnimi yoki Yevropa Ittifoqiga integratsiyani jadallashtirishnimi? Xulosa qilib aytganda, bu masalada so‘nggi qarorni Moldova jamiyati qabul qiladi.

Президент Румынии: Решение граждан Молдовы будет решающим
Президент Румынии Никусор Дан проявил осторожность в отношении предложения провести референдум по вопросу объединения с Молдовой. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул, что в таком вопросе основное и решающее слово принадлежит гражданам Молдовы. По мнению президента, в настоящее время уровень массовой поддержки объединения в молдавском обществе недостаточен.
В своем выступлении в городе Фокшаны Дан отметил, что Молдова является независимым государством, и Румыния будет с уважением относиться к решениям её граждан. Если в будущем общественное мнение в Молдове изменится, Румыния будет действовать в соответствии с новыми условиями.
По словам президента, в этом вопросе необходимо опираться не на эмоции, а на выбор граждан Молдовы. При этом Румыния особо подчеркнула поддержку стремления Молдовы к вступлению в Европейский союз.
Это не означает, что «объединения не будет», и не значит, что «сотрудничество прекратится». Напротив, основная цель Румынии сейчас — поддержка интеграции Молдовы с Европейским союзом и стимулирование реформ в стране.
Президент Молдовы Майя Санду в интервью в Великобритании заявила, что если будет проведён референдум по объединению, она лично проголосует за объединение с Румынией. Она объяснила своё решение угрозами со стороны России и тем, что сохранить суверенитет для маленького государства нелегко.
Также сообщается, что премьер-министр Молдовы Александру Мунтяну поддержал эту позицию. В настоящее время Румыния не поддерживает сценарий быстрого проведения референдума, однако некоторые лидеры с молдавской стороны открыто выражают свои личные позиции.
Основной вопрос в ближайшем будущем: в каком направлении Молдова будет действовать быстрее — обсуждать символическое объединение с Румынией или ускорять интеграцию с Европейским союзом? В заключение, окончательное решение по этому вопросу примет молдавское общество.