Zelenskiy va Tixanovskaya Vilnyusda ilk bor uchrashdi
Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiy va Belarus demokratik kuchlari yetakchisi Svetlana Tixanovskaya Vilnyus shahrida ilk rasmiy uchrashuvni o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tarixiy muloqot ikki davlat o‘rtasidagi siyosiy aloqalarda yangi bosqichni boshlab berdi. Tixanovskaya Ukraina rahbariga demokratik harakatlarga ko‘rsatilayotgan yordam, xususan, siyosiy mahbuslarni qabul qilgani uchun minnatdorchilik bildirdi.
Uchrashuv davomida siyosatchilar Vilnyusdagi Rasu qabristoniga tashrif buyurib, 1863–1864 yillardagi Yanvar qo‘zg‘oloni qurbonlari xotirasiga hurmat bajo keltirishdi. Ushbu tadbirda Polsha va Litva prezidentlari ham ishtirok etdi.
Zelenskiy Yanvar qo‘zg‘olonini Ukraina, Polsha, Litva va Belarus xalqlarining Rossiya mustamlakachiligiga qarshi umumiy kurashi sifatida baholadi. Muloqot davomida tomonlar Belarusdagi siyosiy vaziyatni muhokama qilib, Aleksandr Lukashenko rejimiga qarshi sanksiyalarni kuchaytirish masalasini ko‘tarishdi.
Bundan tashqari, xalqaro hamkorlar bilan birgalikda qo‘shma strategiya ishlab chiqish zarurligi ta’kidlandi. Zelenskiy Belarusdagi hozirgi siyosiy holatni keskin tanqid qilib, mamlakatni Rossiyaning ta’siri ostida yashashga majbur qilinayotganini qayd etdi.
Tixanovskaya Ukrainaga Belarus bo‘yicha maxsus vakil tayinlashni taklif qildi. Ushbu tashabbus ikki tomonlama aloqalarni mustahkam asosga o‘tkazishga qaratilgan.
Zelenskiy esa o‘z navbatida Tixanovskayani rasmiy tashrif bilan Kiyevga taklif qildi. Bu qadam Belarus va Ukraina o‘rtasidagi muloqotni chuqurlashtirish uchun muhim ahamiyatga ega.
Prezident Zelenskiy o‘z so‘zida Yevropa uchun hech bir xalq, jumladan Belarus xalqini boy berib qo‘ymaslik hayotiy ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi. U 2020 yilgi voqealarda Belarus xalqiga yetarli yordam ko‘rsatilmaganini afsus bilan eslab, kelajakka umid bildirdi.
Tixanovskaya bilan bo‘lib o‘tgan ushbu uchrashuv mintaqaviy geosiyosiy vaziyatda yangi imkoniyatlar yaratishi kutilmoqda.

Зеленский и Тихановская впервые встретились в Вильнюсе
Президент Украины Владимир Зеленский и лидер белорусских демократических сил Светлана Тихановская провели первую официальную встречу в городе Вильнюс. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот исторический диалог положил начало новому этапу в политических отношениях между двумя странами. Тихановская выразила благодарность украинскому лидеру за поддержку демократических движений, в частности, за приём политических заключённых.
Во время встречи политики посетили кладбище Расу в Вильнюсе, чтобы почтить память жертв Январского восстания 1863–1864 годов. В этом мероприятии также приняли участие президенты Польши и Литвы.
Зеленский оценил Январское восстание как общую борьбу народов Украины, Польши, Литвы и Беларуси против российского колониализма. В ходе диалога стороны обсудили политическую ситуацию в Беларуси и подняли вопрос об усилении санкций против режима Александра Лукашенко.
Кроме того, было подчеркнуто необходимость разработки совместной стратегии с международными партнёрами. Зеленский резко раскритиковал нынешнее политическое положение в Беларуси, отметив, что страна вынуждена жить под влиянием России.
Тихановская предложила назначить специального представителя Украины по Беларуси. Эта инициатива направлена на укрепление двусторонних отношений на прочной основе.
В свою очередь, Зеленский пригласил Тихановскую с официальным визитом в Киев. Этот шаг имеет важное значение для углубления диалога между Беларусью и Украиной.
Президент Зеленский в своей речи подчеркнул, что для Европы жизненно важно не потерять ни один народ, включая белорусский. Он с сожалением вспомнил, что в событиях 2020 года белорусскому народу не была оказана достаточная помощь, и выразил надежду на будущее.
Ожидается, что встреча с Тихановской создаст новые возможности в региональной геополитической ситуации.