Rossiya Ukrainaga keng ko‘lamli hujum uyushtirdi
30-yanvar kuni Rossiya qo‘shinlari Ukrainaga keng qamrovli hujum uyushtirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ukraina Havo kuchlari bergan ma’lumotga ko‘ra, Rossiya tomonidan 111 ta uchuvchisiz uchish apparati va bitta Iskander-M ballistik raketasi ishlatilgan. Ushbu hujum natijasida 25 ta dron o‘z nishoniga yetib borgan, 80 tasi esa havo mudofaasi tomonidan yo‘q qilingan.
Biroq hujumlar kunduzi ham davom etgan. Xarkiv atrofida raketa zarbasi og‘ir oqibatlarga olib keldi.
Ukraina Favqulodda vaziyatlar xizmati ma’lumotiga ko‘ra, fuqarolik korxonasi omboriga yetgan zarba 5000 kvadrat metrdan ortiq hududda yong‘in keltirib chiqardi. Yong‘inni bartaraf etish uchun 80 dan ortiq qutqaruvchi va sapyorlar jalb qilindi.
Mazkur zarbalar “infratuzilmaga hujumlar vaqtincha to‘xtatiladi” degan gap-so‘zlar paydo bo‘lganidan ko‘p o‘tmay amalga oshirilgani muhokamalarga sabab bo‘ldi. AQSH sobiq prezidenti Donald Tramp qattiq sovuq sabab Rossiya prezidentidan Kiyev va boshqa shaharlarga hujumlarni to‘xtatishni so‘raganini bildirgan.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy esa Rossiya tomonidan energetik infratuzilmaga hujumlar vaqtincha to‘xtatilishini tasdiqlagan, ammo tomonlar o‘rtasida hech qanday rasmiy kelishuv bo‘lmaganini ta’kidlagan. Uning so‘zlariga ko‘ra, agar Rossiya energetik infratuzilmalarga hujumni to‘xtatsa, Ukraina ham javob bermaslik pozitsiyasini saqlaydi.
Kreml matbuot kotibi Dmitriy Peskov Trampning Rossiya bilan muloqot qilganini tasdiqladi. Ammo bu muloqot “energetik sulh”mi yoki boshqa formatdagi kelishuvmi — bu borada batafsil ma’lumot berilmadi.
Xulosa qilib aytganda, bunday xabarlar sulhga umid uyg‘otsa-da, hozirgi voqelik hali ham og‘ir. Dronlar, raketalar va vayronalar bilan kechayotgan hodisalar fonida asosiy savol shunday: bu jarayonlar haqiqiy tinchlikka olib keladimi yoki navbatdagi vaqtinchalik pauza bilan cheklanib qoladimi?

Россия организовала масштабное наступление на Украину
По данным Воздушных сил Украины, Россия использовала 111 беспилотных летательных аппаратов и одну баллистическую ракету Искандер-М. В результате этого удара 25 дронов достигли своих целей, 80 были уничтожены средствами ПВО.
Однако атаки продолжались и днем. Ракетный удар в районе Харькова привел к тяжелым последствиям.
По информации Службы чрезвычайных ситуаций Украины, удар по гражданскому предприятию вызвал пожар на площади более 5000 квадратных метров. Для ликвидации пожара были привлечены более 80 спасателей и саперов.
Эти удары вызвали обсуждения, так как были нанесены вскоре после появления слухов о временной приостановке атак на инфраструктуру. Бывший президент США Дональд Трамп заявил, что из-за сильных холодов просил президента России прекратить удары по Киеву и другим городам.
Президент Украины Владимир Зеленский подтвердил временную приостановку атак на энергетическую инфраструктуру со стороны России, однако подчеркнул, что между сторонами не было официальных соглашений. По его словам, если Россия прекратит атаки на энергетическую инфраструктуру, Украина сохранит позицию невмешательства в ответ.
Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков подтвердил, что Трамп вел переговоры с Россией. Однако подробностей о том, является ли это «энергетическим перемирием» или соглашением в другом формате, не предоставлено.
Подводя итог, можно сказать, что хотя такие новости вселяют надежду на мир, текущая ситуация остается тяжелой. На фоне событий с дронами, ракетами и разрушениями главный вопрос таков: приведут ли эти процессы к настоящему миру или ограничатся очередной временной паузой?