Unga ko‘ra, ushbu loyiha Amerika kompaniyalari va ishchilari uchun muhim resurslar tanqisligidan himoya qilishni maqsad qilgan. Trampning ta’kidlashicha, bu tashabbus strategik zaxira yaratish orqali iqtisodiy xavfsizlikni ta’minlaydi.
Loyiha doirasida 1,67 milliard dollar miqdoridagi xususiy kapital AQSh Eksport-import banki tomonidan ajratilgan 10 milliard dollarlik kredit bilan birlashtiriladi. Ushbu mablag‘ strategik ahamiyatga ega minerallarni xarid qilish va ularni zaxira sifatida saqlashga yo‘naltiriladi.
Zaxira asosan avtomobilsozlik va texnologiya sohalarida faoliyat yurituvchi kompaniyalar ehtiyojlarini qondirish uchun mo‘ljallangan. Tramp bu tashabbusni milliy mudofaa ehtiyojlari uchun tuzilgan strategik zaxira tamoyiliga o‘xshatib, uni samarali yechim sifatida taqdim etdi.
Loyihaning amaliy qismi ham aniq belgilangan. Xomashyo xaridi va logistika jarayonlarida Hartree Partners, Traxys North America va Mercuria Energy Group kabi yirik kompaniyalar ishtirok etadi.
Loyihaning asosiy maqsadi Xitoyga bog‘liq bo‘lgan nodir yer elementlari importini kamaytirishdir. AQSh ichki ishlar vaziri Duglas Bergam esa “muhim minerallar savdo klubi”ga qo‘shilayotgan yana 11 davlat haqida e’lon qilinishini bildirdi.
Bu esa faqat zaxira yaratish emas, balki ittifoqchilar bilan ta’minot zanjirini mustahkamlashni ham ko‘zda tutadi. Shu bilan birga, Yaponiya hukumati ham nodir yer elementlarini qidirishda faol ishtirok etmoqda.
Tokio hukumati 6000 metr chuqurlikdan olinayotgan namunalar asosida Tinch okeanidagi Minamitori atolli yaqinida 16 million tonnadan ortiq nodir yer elementlari zaxirasi bo‘lishi mumkinligini aniqladi. Agar bu tasdiqlansa, bu dunyodagi eng yirik konlardan biriga aylanishi mumkin.
Bunday sa’y-harakatlarning ortida Xitoyning nodir yer elementlari eksportiga qo‘yilgan cheklovlari yotadi. Xitoy o‘zining monopol mavqeini saqlab qolishga intilmoqda, bu esa boshqa davlatlarni o‘z resurslarini mustahkamlashga undamoqda.
Bugungi kunda texnologiyalarni ishlab chiqarishda qo‘llaniladigan nodir yer elementlari global iqtisodiyot uchun strategik ahamiyat kasb etmoqda. Xitoy, Vetnam, Braziliya va Rossiya bu borada yetakchi davlatlar qatoriga kiradi.
Ayniqsa, kosmik soha va mudofaa sanoatida ishlatiladigan skandiy kabi elementlar juda qimmat va muhim hisoblanadi. Xulosa qilib aytganda, dunyo “resurslar uchun xavfsizlik” davriga kirib bormoqda va bu boradagi raqobat tobora kuchayib bormoqda.

США расширяют запасы редкоземельных элементов
2 февраля президент США Дональд Трамп на мероприятии в Белом доме объявил о запуске новой инициативы под названием «Project Vault». Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, данный проект направлен на защиту американских компаний и работников от дефицита важных ресурсов. Трамп подчеркнул, что эта инициатива обеспечит экономическую безопасность через создание стратегических запасов.
В рамках проекта 1,67 миллиарда долларов частного капитала будет объединено с кредитом в 10 миллиардов долларов, выделенным Экспортно-импортным банком США. Эти средства будут направлены на закупку стратегически важных минералов и их хранение в качестве запасов.
Запасы в основном предназначены для удовлетворения потребностей компаний, работающих в автомобильной и технологической сферах. Трамп сравнил эту инициативу с принципом создания стратегических запасов для нужд национальной обороны, представив её как эффективное решение.
Практическая часть проекта также четко определена. В процессах закупки сырья и логистики участвуют крупные компании, такие как Hartree Partners, Traxys North America и Mercuria Energy Group.
Основная цель проекта — сократить импорт редкоземельных элементов, зависящий от Китая. Министр внутренних дел США Дуглас Бергам сообщил о присоединении ещё 11 стран к «клубу торговли важными минералами».
Это предусматривает не только создание запасов, но и укрепление цепочек поставок с союзниками. При этом правительство Японии также активно участвует в поисках редкоземельных элементов.
Правительство Токио на основе образцов, взятых с глубины 6000 метров, определило, что возле атолла Минамитори в Тихом океане может находиться более 16 миллионов тонн запасов редкоземельных элементов. Если это подтвердится, это может стать одним из крупнейших месторождений в мире.
За такими усилиями стоит ограничение экспорта редкоземельных элементов со стороны Китая. Китай стремится сохранить своё монопольное положение, что побуждает другие страны укреплять собственные ресурсы.
Сегодня редкоземельные элементы, используемые в производстве технологий, имеют стратегическое значение для мировой экономики. Ведущими странами в этой области являются Китай, Вьетнам, Бразилия и Россия.
Особенно ценными и важными считаются такие элементы, как скандий, используемый в космической отрасли и оборонной промышленности. В заключение можно сказать, что мир вступает в эпоху «безопасности ресурсов», и конкуренция в этой сфере продолжает усиливаться.