O‘rgimchak ipakining mustahkamlik siri ochiqlandi
Olimlar o‘rgimchak ipakining mustahkamligi ortidagi sirlarni aniqlashga muvaffaq bo‘lishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
London Qirollik Kolleji va San-Diyego Kaliforniya Universiteti olimlari tomonidan olib borilgan tadqiqotlar bu borada muhim ilmiy yutuq sifatida baholanmoqda. O‘rgimchak ipak ipi eng yengil va ayni paytda eng mustahkam tabiiy materiallardan biri sifatida tanilgan.
U po‘latdan mustahkamroq va Kevlardek qattiq materiallardan ham afzal xususiyatlarga ega. Ammo uning yuqori mustahkamlik va elastiklik xususiyatlari ortidagi molekulyar mexanizmlar hozirga qadar to‘liq o‘rganilmagan edi.
Tadqiqot davomida olimlar ipak ipining tarkibini tashkil etuvchi aminokislotalar o‘rtasidagi o‘zaro ta’sir mexanizmlarini o‘rganishdi. Xususan, arginin va tirozin nomli aminokislotalar ipak ipidagi oqsillarni barqaror bog‘lash orqali materialga mustahkamlik va elastiklik xususiyatlarini ta’minlaydi.
Tadqiqot muallifi professor Kris Lorensning ta’kidlashicha, ushbu aminokislotalar oqsillarni maxsus nanostruktura shaklida yig‘ishga yordam beradi, bu esa ipakning afsonaviy xususiyatlarini yuzaga chiqaradi. Mazkur kashfiyot bioilhomlangan yangi materiallar yaratish uchun imkoniyatlar ochadi.
Shuningdek, u Altsgeymer kabi kasalliklarning molekulyar mexanizmlarini tushunishda ham muhim ahamiyat kasb etadi. Yangi materiallar yengil himoya kiyimlari, aviatsiya sanoati detallari, tibbiy implantlar va yumshoq robotlar ishlab chiqarishda keng qo‘llanilishi mumkin.

Раскрыт секрет прочности паучьего шелка
Исследования, проведенные учеными из Королевского колледжа Лондона и Калифорнийского университета в Сан-Диего, оцениваются как важное научное достижение в этой области. Нить паучьего шелка признана одним из самых легких и одновременно самых прочных природных материалов.
Она прочнее стали и обладает преимуществами по сравнению с такими твердыми материалами, как кевлар. Однако молекулярные механизмы, лежащие в основе высокой прочности и эластичности, до сих пор не были полностью изучены.
В ходе исследования ученые изучали механизмы взаимодействия между аминокислотами, составляющими структуру шелковой нити. В частности, аминокислоты аргинин и тирозин обеспечивают прочность и эластичность материала за счет стабильного связывания белков в шелковой нити.
По словам автора исследования, профессора Криса Лоренса, эти аминокислоты помогают белкам собираться в особую наноструктуру, которая и придает шелку легендарные свойства. Это открытие открывает возможности для создания новых материалов, вдохновленных природой.
Кроме того, оно имеет важное значение для понимания молекулярных механизмов таких заболеваний, как болезнь Альцгеймера. Новые материалы могут широко применяться в производстве легкой защитной одежды, деталей авиационной промышленности, медицинских имплантатов и мягких роботов.