Germaniya: Rossiya bilan muzokara uchun aniq shartlar qo‘yildi
Germaniya kansleri Fridrix Mers Rossiya bilan muzokaralar borasidagi pozitsiyasini aniq bayon etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning fikriga ko‘ra, muzokaralar olib borish mumkin, ammo bu jarayon faqat so‘zlarda qolmasligi kerak. Kanslerning ta’kidlashicha, Moskva avvalo o‘t ochishni to‘xtatishga tayyor ekanini amalda ko‘rsatishi lozim.
Aks holda, tinchlik rejasi haqida jiddiy muhokamalarga kirishish qiyin bo‘ladi. Fridrix Mersning asosiy maqsadi shundan iboratki, Rossiyani o‘t ochishni to‘xtatishga va tinchlik bo‘yicha kelishuvga majbur qilish uchun barcha vositalardan foydalanish kerak.
Bu vositalar harbiy, iqtisodiy, siyosiy va diplomatik choralarni o‘z ichiga oladi. Kansler urushning tugash imkoniyatlari haqida ham o‘z fikrini bildirgan.
Unga ko‘ra, urush Rossiya iqtisodiy va ehtimol harbiy jihatdan zaiflashgan paytda to‘xtashi mumkin. Fridrix Mers “hozircha bu nuqtaga yaqinlashyapmiz, ammo hali bunga erishganimiz yo‘q” deya vaziyatni realistik tarzda baholagan.
Shuningdek, u Rossiyaning urushni to‘xtatishi shart ekanini ta’kidlab, bu talabga yaqin bo‘lgan pozitsiya ekanligini qayd etgan. Yevropa va uning ittifoqchilari esa Rossiyani urushni davom ettirishdan manfaatdor bo‘lmaydigan holatga keltirishni o‘z oldiga maqsad qilib qo‘ygan.
Muzokaralar masalasida Mers aniq shartlarni belgilagan. Agar Rossiya o‘t ochishni to‘xtatishga va tinchlik rejasi haqida gaplashishga tayyorligini bildirsa, Germaniya muzokaralarga ochiq.
Biroq bu jarayonda turli tomonlarning alohida kelishuvlariga yo‘l qo‘yilmasligi muhimligi ham alohida ta’kidlangan. Fridrix Mers, shuningdek, bu urush Ikkinchi jahon urushiga nisbatan uzoqroq davom etayotganini va bu holatni dahshatli deb baholagan.
Unga ko‘ra, Yevropa xavfsizlik tizimi odatiy rejimda ishlamayapti, shuning uchun qarorlar ham keskinroq bo‘lishi kerak. Xulosa qilib aytganda, Germaniya “tinchlik” deganda tezkor va vaqtinchalik kelishuvni emas, bosim va diplomatiya orqali amaliy natijaga olib keladigan yechimni nazarda tutmoqda.
Kelgusi oylarda bosimning qanchalik kuchayishi va Rossiyani o‘t ochishni to‘xtatishga majburlash jarayoni asosiy masala bo‘lib qoladi. Kanslerning “yaqinlashyapmiz, lekin hali bunga erishganimiz yo‘q” degan so‘zlari esa vaziyatning aniq ifodasi bo‘lib xizmat qiladi.

Германия: для переговоров с Россией установлены чёткие условия
Канцлер Германии Фридрих Мерс чётко изложил свою позицию по переговорам с Россией. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его мнению, переговоры возможны, но этот процесс не должен оставаться только словами. Канцлер подчеркнул, что Москва прежде всего должна на деле показать готовность прекратить огонь.
В противном случае будет сложно перейти к серьёзным обсуждениям мирного плана. Главная цель Фридриха Мерса заключается в том, чтобы заставить Россию прекратить огонь и достичь соглашения о мире, используя все доступные средства.
Эти средства включают военные, экономические, политические и дипломатические меры. Канцлер также высказался о возможностях окончания войны.
По его словам, война может закончиться, когда Россия ослабнет экономически и, возможно, военным образом. Фридрих Мерс реалистично оценил ситуацию, отметив, что «пока мы приближаемся к этой точке, но ещё не достигли её».
Кроме того, он подчеркнул, что Россия должна прекратить войну, и отметил, что это позиция, близкая к требованию. Европа и её союзники поставили перед собой цель сделать так, чтобы Россия не была заинтересована в продолжении войны.
По вопросу переговоров Мерс поставил чёткие условия. Если Россия заявит о готовности прекратить огонь и обсудить мирный план, Германия открыта для переговоров.
Однако также было особо подчеркнуто, что в этом процессе нельзя допускать отдельных соглашений между разными сторонами. Фридрих Мерс отметил, что эта война длится дольше Второй мировой войны и назвал эту ситуацию ужасной.
По его мнению, система безопасности Европы не функционирует в обычном режиме, поэтому решения должны быть более жёсткими. В заключение Германия под «миром» понимает не быстрое и временное соглашение, а решение, которое приведёт к практическим результатам через давление и дипломатию.
В ближайшие месяцы основным вопросом останется, насколько усилится давление и процесс принуждения России к прекращению огня. Слова канцлера «мы приближаемся, но ещё не достигли этого» служат точным отражением ситуации.