Japarov: Qirg‘izistonda to‘ntarish uchun asos yo‘q
Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov mamlakatda hokimiyatni zo‘ravonlik yo‘li bilan o‘zgartirishga hech qanday asos yo‘qligini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident bu haqda “Kabar” davlat axborot agentligi vakillari bilan bo‘lib o‘tgan suhbat chog‘ida alohida ta’kidladi. Japarovning so‘zlariga ko‘ra, hozirgi vaqtda hech qanday to‘ntarish yoki boshqa shunga o‘xshash vaziyat yuzaga kelmaydi.
U bu fikrini ikki asosga tayanib izohladi: birinchidan, qonun buni taqiqlaydi, ikkinchidan, bunday holat uchun zarur sharoit mavjud emas. Mazkur bayonotlar Prezidentning yaqinda amalga oshirgan kadrlar o‘zgarishlari fonida yangradi.
10-fevral kuni Sadir Japarov Vazirlar Mahkamasi raisi o‘rinbosari va Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi rahbari bo‘lgan Qamchibek Tashiyevni lavozimidan ozod qilgan edi. Ushbu qarordan so‘ng Bishkek siyosiy sahnasida faollik kuchaydi.
Xususan, parlament spikeri Nurlanbek Turgunbek uulu iste’foga chiqdi, shuningdek, boshqa muhim lavozimlarda ham o‘zgarishlar kuzatildi. Prezidentning pozitsiyasi aniq: mamlakatda keskin o‘zgarishlar uchun asos yo‘q.

Жапаров: В Кыргызстане нет оснований для переворота
Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров заявил, что в стране нет никаких оснований для насильственной смены власти. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент особо подчеркнул это во время беседы с представителями государственного информационного агентства «Кабар». По словам Жапарова, в настоящее время не происходит никаких переворотов или подобных ситуаций.
Он объяснил свою позицию, опираясь на два основания: во-первых, закон это запрещает, во-вторых, для такого события отсутствуют необходимые условия. Эти заявления прозвучали на фоне недавних кадровых изменений, проведённых Президентом.
10 февраля Садыр Жапаров освободил от должности заместителя председателя Кабинета Министров и руководителя Государственного комитета национальной безопасности Камчибека Ташиева. После этого активность на политической сцене Бишкека возросла.
В частности, спикер парламента Нурланбек Тургунбек уулу подал в отставку, а также произошли изменения на других важных постах. Позиция Президента ясна: в стране нет оснований для резких перемен.
Однако в процессе кадровой ротации основной акцент остаётся на том, как будет формироваться политическая система и как сохранить стабильность.