BMT rahbari: Ramazon tinchlik va mehr davridir
BMT matbuot xizmati xabariga ko‘ra, Guterrish Ramazonni tinchlikka intilish va insonlar o‘rtasida mehr-oqibatni mustahkamlash uchun muhim davr sifatida ta’kidlagan. Uning so‘zlariga ko‘ra, bugungi kunda dunyoning ko‘plab hududlarida insonlar qiyin sinovlarni boshdan kechirmoqda.
U Afg‘onistondan Yamangacha, G‘azodan Sudangacha bo‘lgan hududlarda mojarolar, ochlik, majburiy ko‘chishlar va kamsitish kabi muammolar mavjudligini qayd etgan. Bu muammolar millionlab insonlarning hayotini murakkablashtirmoqda.
BMT rahbari xalqaro jamoatchilikni Ramazonning asosiy maqsadlariga e’tibor qaratishga chaqirdi. U ziddiyatlarni bartaraf etish, azob chekayotganlarga yordam berish va har bir insonning huquq hamda qadr-qimmatini himoya qilish zarurligini alohida ta’kidlagan.
Uning fikricha, Ramazon faqat taqvimdagi bir oy emas, balki insonlar o‘rtasida o‘zaro tushunish va mehr ko‘rsatish uchun imkoniyatdir. Shuningdek, Guterrish har yili Ramazon oyida musulmon oilalaridan biriga mehmon bo‘lib, ular bilan birga iftorlik qilish an’anasini davom ettirib kelayotganini aytgan.
U bu uchrashuvlardan har safar Ramazonning tinchlik va rahmdillik g‘oyalaridan ilhomlanib qaytishini ta’kidlagan. Xulosa qilib aytganda, Ramazon oyi — insonlarni yaqinlashtirish, og‘ir ahvoldagilarni yodda tutish va tinchlik uchun birgalikda harakat qilishni eslatadigan muhim davrdir.

Глава ООН: Рамадан — время мира и милосердия
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш обратился ко всему миру по случаю начала священного месяца Рамадан. Об этом сообщает Zamin.uz.
По сообщению пресс-службы ООН, Гутерриш подчеркнул Рамадан как важный период для стремления к миру и укрепления доброты и сострадания между людьми. По его словам, сегодня во многих регионах мира люди переживают тяжелые испытания.
Он отметил наличие конфликтов, голода, вынужденных переселений и дискриминации в таких регионах, как Афганистан, Йемен, Газу и Судан. Эти проблемы усложняют жизнь миллионов людей.
Глава ООН призвал международное сообщество обратить внимание на основные цели Рамадана. Он особо подчеркнул необходимость разрешения конфликтов, помощи страдающим и защиты прав и достоинства каждого человека.
По его мнению, Рамадан — это не просто месяц в календаре, а возможность проявить взаимопонимание и доброту между людьми. Также Гутерриш сообщил, что ежегодно в месяц Рамадан он продолжает традицию посещать одну из мусульманских семей и вместе с ними принимать ифтар.
Он отметил, что после каждой такой встречи он вдохновляется идеями мира и милосердия, которые несет Рамадан. В заключение, месяц Рамадан — это важный период, напоминающий о необходимости сближать людей, помнить о тех, кто находится в трудном положении, и совместно стремиться к миру.