AQSH va BMT: “Tinchlik kengashi” orqali yangi hamkorlik
AQSH ma’muriyati BMT bilan yanada yaqin hamkorlik qilish va uning faoliyatini “Tinchlik kengashi” mexanizmi orqali samaraliroq boshqarishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda AQSHning o‘sha davrdagi prezidenti Donald Tramp Vashingtonda bo‘lib o‘tgan “Tinchlik kengashi”ning birinchi yig‘ilishida ma’lum qilgan. Trampning ta’kidlashicha, AQSH BMT bilan yaqin hamkorlikni rivojlantirishni istaydi.
“Tinchlik kengashi” esa BMT faoliyatini kuzatish va uning samarali ishlashini nazorat qilishga qaratilgan maxsus mexanizm sifatida shakllantirilmoqda. Shu bilan birga, u BMTni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash va infratuzilmasini modernizatsiya qilish rejalari haqida ham so‘z yuritgan.
Uning fikricha, ushbu chora-tadbirlar BMTni xalqaro maydonda kuchliroq va samaraliroq tashkilotga aylantiradi. Ma’lumotlarga ko‘ra, 19 fevral kuni Vashingtonda “Tinchlik kengashi”ning birinchi yig‘ilishi o‘tkazilgan.
Unda 20 dan ortiq davlat vakillari ishtirok etgan. Dastlab bu kengash G‘azo sektoridagi vaziyatni kuzatish, barqarorlikni ta’minlash va tiklanish jarayonlarini muvofiqlashtirish maqsadida tashkil etilgan.
Biroq keyinchalik Tramp kengash vakolatlarini kengaytirish, boshqa mojaroli hududlarda ham faoliyat yurituvchi mexanizmga aylantirish tashabbusini ilgari surgan. Umuman olganda, Vashington yangi “tinchlik arxitekturasi”ni yaratish g‘oyasini ilgari surmoqda.
Bir tomondan, bu BMTni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash va modernizatsiya qilishni o‘z ichiga olsa, ikkinchi tomondan, qat’iy nazorat va boshqaruvni kuchaytirishni nazarda tutadi. Ammo bu tashabbus BMTning samaradorligini oshiradimi yoki tashkilot atrofida yangi bahs-munozaralarga sabab bo‘ladimi, hozircha aniq emas.

США и ООН: новое сотрудничество через «Совет Безопасности»
Администрация США планирует более тесное сотрудничество с ООН и более эффективное управление её деятельностью через механизм «Совета Безопасности». Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом заявил тогдашний президент США Дональд Трамп на первом заседании «Совета Безопасности», которое прошло в Вашингтоне. По словам Трампа, США стремятся развивать тесное сотрудничество с ООН.
«Совет Безопасности» формируется как специальный механизм для наблюдения за деятельностью ООН и контроля за её эффективной работой. При этом он также говорил о планах финансовой поддержки ООН и модернизации её инфраструктуры.
По его мнению, эти меры сделают ООН более сильной и эффективной организацией на международной арене. По данным, 19 февраля в Вашингтоне прошло первое заседание «Совета Безопасности».
В нём приняли участие представители более 20 стран. Изначально этот совет был создан с целью наблюдения за ситуацией в секторе Газа, обеспечения стабильности и координации процессов восстановления.
Однако позже Трамп выступил с инициативой расширения полномочий совета и превращения его в механизм, действующий также в других конфликтных регионах. В целом Вашингтон продвигает идею создания новой «архитектуры мира».
С одной стороны, это включает финансовую поддержку и модернизацию ООН, с другой — предполагает усиление строгого контроля и управления. Однако пока не ясно, повысит ли эта инициатива эффективность ООН или вызовет новые споры вокруг организации.