Ukraina va Moldova Rossiya boshqaruvidagi jinoiy guruhni fosh etdi
Ukraina va Moldova huquqni muhofaza qilish organlari Rossiya maxsus xizmatlari tomonidan boshqarilgan va taniqli shaxslarni yo‘q qilishni maqsad qilgan jinoiy guruh faoliyatiga barham berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ukraina bosh prokurori Ruslan Kravchenkoning ma’lum qilishicha, ushbu guruh a’zolari “buyurtma” qotilliklar uchun 100 ming AQSH dollarigacha mukofot olishni rejalashtirgan. Mazkur guruh a’zolari o‘zlarini kurer sifatida ko‘rsatib, sayyoh niqobida harakat qilgan.
Ukraina va Moldovada jami 10 nafar gumonlanuvchi qo‘lga olingan. Ular orasida guruh yetakchisi bo‘lgan, ilgari Rossiyada qamoq jazosini o‘tagan 34 yoshli Moldova fuqarosi ham bor.
Jinoyatchilar Google Maps orqali qurbonlarning yashash va dam olish manzillarini aniqlab, Rossiyadagi kuratorlariga hisobot berib turgan. Tezkor tadbirlar davomida 20 dan ortiq tintuv o‘tkazilib, ko‘plab qurol-yarog‘, portlovchi moddalar va aloqa vositalari musodara qilingan.
Ma’lum bo‘lishicha, guruhning asosiy nishonlari orasida taniqli jurnalist Dmitriy Gordon, Ukraina Mudofaa vazirligi Bosh razvedka boshqarmasi vakili Andrey Yusov, strategik davlat korxonalari rahbarlari va “Xorijiy legioni” harbiylari bo‘lgan. Ushbu suiqasdlardan ko‘zlangan maqsad jamoatchilikda qo‘rquv va vahima uyg‘otish, ijtimoiy portlash va mamlakat ichida tartibsizlik keltirib chiqarish edi.
Hozirda gumonlanuvchilarga nisbatan og‘ir jinoiy moddalar bo‘yicha ish ochilgan va tergov ishlari olib borilmoqda. Shunday vaziyatlarda oddiy fuqarolarning hushyorligi va xavfsizlik organlari bilan hamkorligi juda muhim ahamiyatga ega.

Украина и Молдова разоблачили преступную группировку под управлением России
Правоохранительные органы Украины и Молдовы прекратили деятельность преступной группы, управляемой российскими спецслужбами и нацеленной на устранение известных личностей. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам генерального прокурора Украины Руслана Кравченко, члены этой группы планировали получать вознаграждение до 100 тысяч долларов США за «заказные» убийства. Участники группы выдавали себя за курьеров и действовали под маской туристов.
В Украине и Молдове задержаны всего 10 подозреваемых. Среди них находится 34-летний гражданин Молдовы, бывший заключённый в России, который был лидером группы.
Преступники определяли места проживания и отдыха жертв через Google Maps и регулярно докладывали об этом своим кураторам в России. В ходе оперативных мероприятий было проведено более 20 обысков, изъято большое количество оружия, взрывчатых веществ и средств связи.
Известно, что основными целями группы были известный журналист Дмитрий Гордон, представитель Главного разведывательного управления Министерства обороны Украины Андрей Юсов, руководители стратегических государственных предприятий и военнослужащие «Иностранного легиона». Целью этих покушений было посеять страх и панику в обществе, вызвать социальный взрыв и беспорядки внутри страны.
В настоящее время в отношении подозреваемых возбуждено уголовное дело по тяжким статьям, ведётся следствие. В таких ситуациях бдительность простых граждан и сотрудничество с правоохранительными органами имеют чрезвычайно важное значение.