Tailandda mushuk vabosi 72 yo‘lbarsni nobud qildi
Tailandning Chiangmay provinsiyasida joylashgan sayyohlik bog‘ida mushuk vabosi tufayli 72 ta yo‘lbars nobud bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda *The Independent* nashri xabar berdi. Hodisa mamlakat shimolida sodir bo‘lgan.
Mutaxassislarning ma’lum qilishicha, mushuk vabosi, ya’ni panleykopeniya infeksiyasi mintaqada keskin tarqalib, hayvonlarga jiddiy zarar yetkazgan. Ushbu kasallik hayvonlarning ovqat hazm qilish tizimiga va immunitetiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi.
Natijada, bir necha yo‘lbarsning hayotini saqlab qolishning imkoni bo‘lmagan. Vaziyatni nazorat qilish maqsadida bog‘ning faoliyati vaqtincha to‘xtatilgan.
Tirik qolgan yo‘lbarslar alohida nazoratga olinib, karantinga joylashtirilgan. Shuningdek, ularga to‘liq vaksinatsiya amalga oshirilgan.
Mutaxassislar epidemiyani jilovlash va boshqa hayvonlarni himoya qilish uchun zarur choralar ko‘rmoqda.

В Таиланде чума кошек уничтожила 72 тигра
В туристическом парке провинции Чиангмай в Таиланде из-за чумы кошек погибло 72 тигра. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание *The Independent*. Событие произошло на севере страны.
По словам специалистов, чума кошек, или панлейкопения, резко распространилась в регионе и нанесла серьезный ущерб животным. Это заболевание негативно влияет на пищеварительную систему и иммунитет животных.
В результате спасти жизнь нескольким тиграм не удалось. Для контроля ситуации деятельность парка временно приостановлена.
Выжившие тигры находятся под особым наблюдением и помещены в карантин. Также им была проведена полная вакцинация.