Ular qadimgi podsholik davriga tegishli bo‘lgan, qoya ichiga o‘yib qurilgan maqbaralar majmuasini topishdi. Mutaxassislarning fikricha, bu maqbaralar miloddan avvalgi 2649–2150-yillar oralig‘ida bunyod etilgan.
Mazkur maqbaralarning o‘ziga xos jihati shundaki, ular faqat bir davr bilan cheklanib qolmagan. Olimlar ularning keyingi asrlarda ham qayta-qayta ishlatilganini aniqlashdi.
Xususan, maqbaralar Birinchi o‘tish davri va O‘rta podsholik davrida ham faol foydalanilgan. Bu esa hududning turli tarixiy bosqichlarda ham ahamiyatli bo‘lganini ko‘rsatadi.
Misr Qadimiy yodgorliklar oliy kengashi vakili Hishom al-Laysiyning ma’lum qilishicha, ikkita maqbara ichida taxminan 160 ta sopol idish topilgan. Ushbu idishlarning ko‘pchiligi yaxshi saqlangan bo‘lib, ularda qadimgi misr yozuvi — iyeratik matnlar mavjud.
Bu topilmalar nafaqat arxeologik, balki yozuv tarixi nuqtayi nazaridan ham katta ahamiyatga ega. Dastlabki tahlillarga ko‘ra, bu idishlarda suyuqliklar va don mahsulotlari saqlangan bo‘lishi mumkin.
Shuningdek, ular dafn marosimlari va o‘sha davr turmush tarziga oid muhim ma’lumotlarni o‘zida mujassam etgan. Majmua tashqi hovlisida ham qator noyob buyumlar aniqlangan.
Ular orasida bronza ko‘zgular, alebastr idishlar, rang-barang marjonlar va tumorlar bor. Ayrim topilmalar O‘rta podsholik davriga tegishli bo‘lib, bu hududning uzoq vaqt davomida faol foydalanilganini tasdiqlaydi.
Ushbu kashfiyot Misr tarixining yangi sahifalarini ochib berdi. Qadimgi maqbaralar, yozuvli idishlar va bezak buyumlari orqali olimlar qadimgi dafn an’analari va odamlarning kundalik hayoti haqida yanada aniqroq bilimga ega bo‘lmoqda.

В Египте обнаружены древние гробницы и сосуды с надписями
Археологи сделали важные открытия на территории некрополя Куббат аль-Хава, расположенного в городе Асуан в Египте. Об этом сообщает Zamin.uz.
Они обнаружили комплекс гробниц, вырезанных в скале, относящихся к древнему царскому периоду. По мнению специалистов, эти гробницы были построены в период с 2649 по 2150 годы до нашей эры.
Особенностью этих гробниц является то, что они не ограничивались использованием в одном периоде. Ученые установили, что они неоднократно использовались и в последующие века.
В частности, гробницы активно использовались в период Первого переходного времени и Среднего царства. Это свидетельствует о значимости данной территории на различных исторических этапах.
По словам представителя Высшего совета по древностям Египта Хишама аль-Лайси, внутри двух гробниц было найдено около 160 глиняных сосудов. Большинство из них хорошо сохранились и содержат древнеегипетские иератические надписи.
Эти находки имеют большое значение не только с археологической, но и с точки зрения истории письменности. По предварительным анализам, в этих сосудах могли храниться жидкости и зерновые продукты.
Кроме того, они отражают важную информацию о похоронных обрядах и образе жизни того времени. Во внешнем дворе комплекса также были обнаружены ряд уникальных предметов.
Среди них бронзовые зеркала, алебастровые сосуды, разноцветные ожерелья и амулеты. Некоторые находки относятся к Среднему царству, что подтверждает длительное активное использование этой территории.
Это открытие открыло новые страницы в истории Египта. Через древние гробницы, сосуды с надписями и декоративные предметы ученые получают более точные знания о древних похоронных традициях и повседневной жизни людей.