Eron Islom inqilobi muhofizlari korpusiga yaqin manbalar tomonidan tarqatilgan bayonotlar Ho‘rmuz bo‘g‘ozi atrofidagi xavotirni kuchaytirdi. Xabarlarga ko‘ra, ushbu strategik suv yo‘li go‘yoki "yopilgan" va u yerdan o‘tishga uringan kemalar hujum xavfi ostida qolishi mumkin.
Biroq, hozircha bu da’vo xalqaro dengizchilik qoidalari nuqtayi nazaridan rasman tasdiqlanmagan. Eron tomonidan berilgan bayonotlarda Ho‘rmuz orqali o‘tishga uringan har qanday kema kuch ishlatish bilan to‘xtatilishi mumkinligi aytilgan.
Bu bayonotlar mintaqadagi urush xavfi va energetika ta’minoti bilan bog‘liq xavotirlarni yanada oshirdi. Buyuk Britaniya Dengiz savdosi operatsiyalari markazi — UKMTO esa Ho‘rmuz bo‘g‘ozining yopilgani haqida xalqaro dengiz xavfsizligi kanallari orqali hech qanday rasmiy xabar berilmaganini ta’kidladi.
UKMTO ma’lumotiga ko‘ra, ochiq manbalarda va VHF aloqa to‘lqinlarida tranzit cheklangani haqidagi xabarlar mavjud, ammo rasmiy yopilish e’lon qilinmagan. VHF orqali aytilgan "o‘tish cheklandi" degan chaqiriqlar xalqaro dengiz huquqiga ko‘ra tranzitni rasman to‘xtatish hisoblanmaydi.
Bu holat noto‘g‘ri anglashuv va harbiy to‘qnashuv ehtimolini oshirishi mumkin. Joint Maritime Information Center vaziyatni "o‘ta xavfli" deb baholadi.
Ular so‘nggi kunlarda tijorat kemalariga hujumlar, snaryadlar va dronlar tufayli mintaqadagi xavfni oshganini qayd etdi. AQSH Dengiz ma’muriyati — MARAD ham Ho‘rmuz bo‘g‘ozi va atrofidagi hududlarda harbiy amaliyotlar xavfi yuqoriligini ogohlantirdi.
Bu, Vashington ham mintaqadagi tahdidni jiddiy qabul qilayotganini ko‘rsatadi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, Ho‘rmuz bo‘g‘ozi dunyo energetika zanjirining muhim nuqtalaridan biri bo‘lib, global neft iste’molining katta qismi shu yerdan o‘tadi.

Напряжённость в Ормузском проливе: заявления Ирана вызвали беспокойство
Заявления, распространённые близкими к Корпусу стражей исламской революции Ирана источниками, усилили тревогу вокруг Ормузского пролива. По сообщениям, этот стратегический морской путь якобы «закрыт», и корабли, пытающиеся пройти через него, могут подвергаться угрозе нападения.
Однако пока эти утверждения официально не подтверждены с точки зрения международных правил мореплавания. В заявлениях Ирана говорится, что любое судно, пытающееся пройти через Ормуз, может быть остановлено с применением силы.
Эти заявления усилили опасения по поводу риска войны в регионе и проблем с обеспечением энергетики. Центр операций морской торговли Великобритании — UKMTO — подчеркнул, что через международные каналы морской безопасности не поступало официальных сообщений о закрытии Ормузского пролива.
По данным UKMTO, в открытых источниках и на волнах VHF имеются сообщения о ограничениях транзита, однако официального объявления о закрытии не было. Вызовы по VHF с сообщением «проход запрещён» не считаются официальной остановкой транзита согласно международному морскому праву.
Эта ситуация может привести к недоразумениям и повысить риск военного столкновения. Совместный центр морской информации оценил ситуацию как «чрезвычайно опасную».
Они отметили, что в последние дни возросла угроза в регионе из-за атак на коммерческие суда, снарядов и дронов. Морская администрация США — MARAD — также предупредила о высоком риске военных операций в Ормузском проливе и прилегающих районах.
Это показывает, что Вашингтон серьёзно воспринимает угрозу в регионе. По словам экспертов, Ормузский пролив является одним из ключевых пунктов мировой энергетической цепочки, через который проходит большая часть мирового потребления нефти.