5 mart kuni Ozarbayjonning Naxichevan Muxtor Respublikasi hududiga dronlar orqali hujum qilingani haqida xabar tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma'lumotlarga ko'ra, bu uchuvchisiz qurilmalar Eron hududidan uchirilgan. Xabarlarda aytilishicha, dronlardan biri Naxichevan xalqaro aeroporti terminal binosiga tushib, portlash sodir bo'lgan.
Ikkinchi qurilma esa Bobek tumanidagi Shekerabad qishlog'ida maktab yaqiniga tushgani qayd etilgan. Ushbu hodisa natijasida aeroport binosiga zarar yetgan, ikki nafar tinch aholi vakili jarohat olgan.
Voqea joyiga o‘t o‘chiruvchilar va tez tibbiy yordam guruhlari jalb qilingan. Ozarbayjon Tashqi ishlar vazirligi bu hujumni qat'iy qoralab, uni xalqaro huquq normalariga zid deb baholadi.
Shu munosabat bilan Eronning Bokudagi elchisi vazirlikka chaqirilgan. Bokuda Tehrondan hodisa yuzasidan izoh berishni va bunday holatlar takrorlanmasligi uchun tezkor choralar ko‘rishni talab qildi.
Shu bilan birga, Ozarbayjon zarur hollarda javob choralarini ko‘rish huquqini saqlab qolishini bildirgan.

Атака дронов на Нахичевань: Азербайджан осудил Иран
5 марта поступила информация о том, что на территорию Нахичеванской Автономной Республики Азербайджана была совершена атака с использованием дронов. Об этом сообщил Zamin.uz.
По данным, эти беспилотные летательные аппараты были запущены с территории Ирана. В сообщениях говорится, что один из дронов упал на здание терминала международного аэропорта Нахичевани, вызвав взрыв.
Второе устройство упало вблизи школы в селе Шекерабад Бабекского района. В результате этого инцидента здание аэропорта было повреждено, двое мирных жителей получили ранения.
На место происшествия были направлены пожарные и бригады скорой медицинской помощи. Министерство иностранных дел Азербайджана решительно осудило эту атаку, назвав её нарушением норм международного права.
В связи с этим посол Ирана в Баку был вызван в министерство. В Баку потребовали от Тегерана дать объяснения по инциденту и принять оперативные меры для недопущения подобных случаев в будущем.
Вместе с тем Азербайджан заявил о сохранении за собой права принимать ответные меры в случае необходимости.